Projekt działki o dość nietypowym kształcie, umiejscowionej w
miejscowości pod Wrocławiem. Dom w centralnej części działki jest już na
wykończeniu, natomiast ogród należało zaprojektować od podstaw.
W pierwszym
etapie wyznaczono podjazd oraz ścieżki wokół domu. Budynek wykonany jest w
stylu nowoczesnym z dwuspadowym dachem. Do domu przylega taras, który rozciąga
się na dwie ściany budynku. Właściciele ogrodu mają trójkę
małych dzieci, co należało wziąć pod uwagę przy doborze gatunkowym roślin. Działka
jest pusta, a jedyną rośliną, którą Państwo chcieliby zachować jest orzech włoski.
W ogrodzie wyznaczono strefę rekreacyjną dla dzieci, strefy ozdobne w różnych
częściach działki oraz strefę uprawną.
Elementami małej architektury
zaplanowanymi na działce są: altano-domek z trejażem, piaskownica, huśtawka, trejaż
nad przejściem, źródełko z zamkniętym obiegiem wody, obudowa na śmietnik, a także mini szklarnia. Pomiędzy działkami
znajduje się przejście do rodziny, która mieszka tuż obok, tam również
zaprojektowano ścieżkę.
Koncepcja 1 |
Koncepcja 2 |
Zaproponowano dwie koncepcje. Pierwsza koncepcja o prostych
liniach z rytmicznym układem roślin. Druga o miękkiej falistej linii oraz
luźnym układzie roślin. Właścicielka jest pasjonatką wielu gatunków roślin i
chciałaby aby ogród był kolorowy, kwitnący i zaskakujący przez cały rok. Stąd
państwo zdecydowali się na łagodny styl ogrodu z dużą różnorodnością roślin.
Wybrana koncepcja uległa na drodze projektowania wielu zmianom zanim utworzono
ostateczną wersję projektu.
Wersja kolorowa ostatecznego projektu |
WIZUALIZACJE
Poniżej wizualizacja części wejściowej do domu. Zaprojektowano dwie symetrycznie ustawione katalpy w odmianie 'Nana', podkreślając wejście do budynku. Pod okapem drzew zaplanowano lawendę z tawułami.
Dalsza wizualizacja przedstawia przód działki widziany od strony ulicy. Fragment działki tuż przed domem pozostawiono odsłonięty ponieważ, jest to wyjątkowo ozdobna część ogrodu, którą z pewnością można się pochwalić. Zaprojektowano zimozieloną ścianę z tuj 'Smaragd' w celu przesłonięcia tarasu przed niepożądanymi widzami.
Wizualizacja poniżej przedstawia widok z tarasu na większą część ogrodu. Właściciele woleli nie wydeptywać trawnika więc zaprojektowano luźne ścieżki z płyt kamiennych poukładanych w trawniku. Na przodzie strefa zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawką pod wspomnianym wcześniej orzechem włoskim, który już rośnie na działce. W dalszej części rabata z rytmiczną obwódką z traw. Wśród rabaty swoje miejsce znalazła mała szklarnia. Po prawej stronie wizualizacji znajduje się strefa upraw gdzie będą rosły drzewka i krzewy owocowe. Tuż za drzewkami zaplanowano grządki, gdzie będzie można uprawiać warzywa oraz zioła. Na samym skraju działki znajduje się altanko-domek, w którym będą mogły się bawić dzieci, a równocześnie może posłużyć jako magazyn narzędzi ogrodniczych. Do domku zamontowany będzie trejaż na winogrono. Tuż za domkiem dominanta w postaci dużego drzewa - lipy drobnolistnej 'Greenspire'.
Kolejna wizualizacja przedstawia strefę nawiązującą do stylu japońskiego. Jest to strefa vis a vis tarasu więc właściciele będą mogli obserwować zmienność tej strefy w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Jako osłonę dla zachowania intymności zaprojektowano żywopłot z tuj 'Golden Smaragd'. W tej strefie znajdują się między innymi: kolon palmowy, miłorząb japoński, iglak formowany w stylu bonsai, trawy ozdobne, wrzosy, formowane na kulę bukszpany oraz rajskie jabłuszko. Ciekawym akcentem jest źródełko z zamkniętym obiegiem wody, które stanowią trzy wyrzeźbione w kamieniu kule. W tej strefie właściciele będą mogli wypoczywać przy uspokajającym szumie wody ze źródełka.
Poniżej przedstawiono strefę ozdobną w reprezentacyjnej części przed domem. Przestrzeń pomiędzy ścieżką, a domem przedzielono falistą linią, która oddziela nawierzchnię wysypaną żwirem od nawierzchni z korą. Tuż przy domu gdzie zaproponowano nawierzchnię z korą zaprojektowano wyższe rośliny m.in.: hortensje, trawy ozdobne, różnorodne iglaki. Dominantami są tutaj cedr oraz jodła, którą można przyozdobić na święta. Na nawierzchni żwirowej zaprojektowano formowane na kule bukszpany poprzeplatane kostrzewą siną.
Poniżej przedstawiono tę samą część w kilku różnych wersjach: wiosną, latem, latem bez magnolii na trawniku, aby odsłonić dalszy plan oraz rabatę pokazaną w starszym wieku. W tej części zaprojektowano żywopłot z tuj 'Smaragd', buka 'Purpurea pendula', cyprysowca Leylanda, cyprysika 'Pendula', wiśnię 'Amanogawę', a także wiele innych krzewów i bylin. Rabata jest bardzo kolorowa i zmienna w ciągu całego roku.
Widok wiosenny |
Widok w lecie bez magnolii |
Widok w lecie z magnolią |
Widok z roślinami w starszym wieku |
Kolejna wizualizacja przedstawia część w otoczeniu obudowy śmietnika. Przez środek przebiega ścieżka z płasko ciosanych kamieni doprowadzająca do obudowy. W otoczeniu znajdują się różne rośliny zimozielone: sosna, jodła, jałowce, tuje, trzmieliny oraz rododendrony z wrzosami. Ponadto zaprojektowano rośliny liściaste kwitnące o różnych porach roku lilak, róże, piwonie, lawendy, rododendrony oraz wrzosy. Ścieżkę podkreślają rytmicznie ułożone tuje kuliste oraz płożące jałowce i trzmieliny. Wykonano dwa widoki wiosenny oraz w lecie.
Widok wiosną |
Widok latem |
Omawiane wcześniej przejście pomiędzy działkami podkreślono rytmicznie zaplanowanymi szałwiami oraz przywrotnikiem, a także trejażem porośniętym różami pnącymi.
Tuż przy tarasie zaprojektowano lekko pochyłą skarpę, którą będą porastać jałowce, pomiędzy którymi kwitnące floksy szydlaste będą stanowiły bardzo ozdobny akcent. Ścieżkę po jednej stronie podkreślono kulistymi tujami a po drugiej różnymi bylinami oraz trawami ozdobnymi. Za siatką poza granicami działki znajduje się rów melioracyjny stąd zainspirowało to mnie do stworzenia zakątka z gatunkami, które naturalnie występują przy rowach melioracyjnych oraz odmianami, które uwielbiają wysoką wilgotność podłoża. Dlatego w tej strefie swoje miejsce znajdą m.in.: wierzby, tataraki, irysy i tojeście.
Widok wiosną |
Widok latem |
Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuńTo prawda takie rzeczy są bardzo ważne i muszę jeszcze dodać, że na pewno fajnie jest wiedzieć co nieco na temat mebli ogrodowych. Jeśli szukamy ich dobrej jakości to wiem, że w sklepie https://ogrodolandia.pl/ na pewno każdy z nas je znajdzie.
OdpowiedzUsuń