piątek, 24 lutego 2017

Mała kolorowa zimozielona rabata - zimozielone rośliny

Jest to projekt rabaty, która miała na celu zasłonięcie dolnych, niezbyt atrakcyjnych partii jałowców. W tym celu wykonano cztery koncepcje złożone z różnych gatunków roślin. W rezultacie właściciel ogrodu wybrali najbardziej linearną i rytmiczną wersję rabaty. Do niezbyt ładnego stanu jałowców przyczynił się przędziorek, którego żerowanie powoduje zasychanie igieł od środka.

Koncepcje w kolorze. Plansza ukazuje kolorystykę rabat złożonych z bylin. Rabaty zostały zaplanowane w sposób piętrowy. Roślinność najwyższa tuż przy żywopłocie, natomiast najniższa od strony trawnika. W niektórych koncepcjach dominuje roślinność zimozielona, a w innych uzupełnienie stanowią byliny zamierające na zimę.


Koncepcja 1: Wysokie piętro roślinne stanowią rodgersje oraz bodziszki, które niestety zamierając na zimę odsłonią nieładne podnóże jałowców. Na przód wysuwają się kolorowe żurawki o zółtych oraz czerwonych liściach.
Koncepcja 2: Rabatę stworzono w myśl obicia lustrzanego. Tutaj najwyższe piętro stanowią rudbekie błyskotliwe oraz funkie. Przed wysokimi bylinami zaplanowano zimozielone bergenie oraż żurawki które ożywią swoimi barwami. 
Koncepcja 3: W tej koncepcji rytmicznie zaprojetowano rośliny zimozielone z zamierającymi na zimę. W tej koncepcji użyto rośliny kwitnęce w kolorze niebieskim oraz żółtym. Wyższe rośliny to rudbekie, lawendy. Natomiast z przodu zaplanowano kocimiętki, przywrotniki, szałwie omszone oraz czyśćce.
Koncepcja 4: Wybrana koncepcja jest w pełni zimozielona. Roślinność tworzy tutaj pasy: niebiesko fioletowy z lawend, zielono-różowy z bergenii oraz żółty z żurawek.

Realizacja


 Pracę rozpoczęto od doboru gatunkowego roślin. Wybrano specjalną odmianę lawendy 'Havana' , która jest jedną z wyższych i najbardziej trwałych lawend. Zastosowano bergenie w kolorze różowym oraz żurawki o cytrynowo-żółtych liściach z czerwonym żyłkowaniem.

 Pracę w terenie rozpoczęto od wytyczenia terenu oraz wycięcia trawnika pod rabatę.

 Następnie ustawiono rośliny w celu ustalenia rozstawy. Rabatę wycięto w kształcie fali wzdłuż roślin przy płocie.

Po kolei sadzono kolejne pasy roślin w kształcie łuków. Początkowo rabata jest skromna, ale gdy rośliny wybujają zasłonią wolną przestrzeń pod jałowcami. Już w kolejnym sezonie będzie można się cieszyć zadowalającym efektem.

Rośliny utworzyły kolorowe pasy tylko czekać aż się rozrosną, Jeszcze tylko wyściółka korą.

 Końcowy efekt jest satysfakcjonujący. Na koniec wystarczyło obficie podlać rośliny.

Nasza rabata po dwóch miesiącach od wykonania.

 Żurawki użyte w projekcie, to odmiana 'Electra' o żółtych listkach z czerwonym żyłkowaniem.

Żółte żurawki oraz bergenie zyskały jesienne wybarwienie w odcieniach czerwieni. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz