niedziela, 13 marca 2016

Projekt rabaty z traw - ogród traw

Zaprojektowano wiele odmian kolorystycznych traw o różnych wysokościach.  Trawy zostały ułożone od najwyższych na najdalszym planie do najniższych na pierwszym planie. Rabata została przemyślana w taki sposób aby zaskakiwała  o każdej porze roku. Poza trawami zaplanowano różne byliny urozmaicające rabatę. Ponadto zaplanowano wiele roślin cebulowych kwitnących na wiosnę, co będzie doskonałym urozmaiceniem gdy część traw będzie trzeba ściąć w ramach wiosennej pielęgnacji. Rabata jest dynamiczna przez cały rok dzieje się w niej coś ciekawego. Nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji poza wiosennym ścinaniem niektórych kęp w celu odnowienia.


Koncepcja 1


Koncepcja 1
Trawy ułożone są w dużych kępach by podkreślić ich masę w całej kompozycji. Stylizacja jest bardzo luźna. Trawy są zaprojektowane schodkowo, aby tworzyły różne plany patrząc z perspektywy ogrodu. Koncepcja jest bardziej rozbudowana w stronę południową.

Koncepcja 2

Koncepcja 2
W kompozycji zastosowano kilka kształtów przewodnich, które mają tworzyć rysunek z traw. Oprócz traw zaprojektowano również kilka bylin, które kwitną w tym samym czasie co trawy. Koncepcja jest rozbudowana w stronę wschodnią. 

Ostateczna wersja projektu

Koncepcja 3

Właściciele zdecydowali się na bardzo luźny układ traw, ponieważ wolą styl nieformalny. W związku z tym zaplanowano kępowo trawy by się wyróżniały w rozmaitości gatunków i odmian.  Nie tworzono żadnych konkretnych wzorów. Kilka zastosowanych odmian przebarwia się na jesień na rdzawo czerwone barwy. Niektóre gatunki traw są zimozielone więc pozostają piękne również w zimie, pozostałe trawy zsychają tworząc zasuszone kwiatostany.  Podłoże wyłożono korą w celu uniknięcia chwastów, zmniejszenia parowania gleby i poprawy estetyki.

Realizacja

 Projekt rabaty złożonej z traw
 Fragment terenu przed realizacją. Widzimy żywopłot utworzony z cisa oraz ambrowca amerykańskiego, który będzie centralnym punktem rabaty. Dzięki wyposażeniu ogrodu w system nawadniania roślinom na rabacie będzie dostarczana odpowiednia ilość wody.

 Projekt rabaty złożonej z traw
 Przygotowanie terenu pod realizację. Wycięto fragment trawnika w kształcie rabaty. Utrudnieniem była siatka przeciw kretom na głębokości 20 cm. Dlatego ostrożnie przekopano teren wyciągając kamienie oraz korzenie chwastów.

 Projekt rabaty złożonej z traw
 Po przygotowaniu terenu rozstawiono rośliny w docelowych miejscach. Po kolei wykopywano dołki pod każdą z nich i sadzono.

 Projekt rabaty złożonej z traw
 Fragment rabaty tuż po posadzeniu. Pozostało jeszcze posadzić cebulki które są nie widoczne , ale zaznaczono je patyczkami, aby uniknąć ich zadeptania.


 Projekt rabaty złożonej z traw
Efekt po posadzeniu roślin. Teraz należy rozłożyć korę i podlać rośliny.

 Projekt rabaty złożonej z traw
 Na początku rośliny wydają się być małe, ale w projekcie uwzględniono ich docelowe wielkości dlatego nie sadzono roślin zbyt gęsto.

 Projekt rabaty złożonej z traw
 Część rabaty z kostrzewą miotlastą tzw. „niedźwiedzim futrem” pomiędzy którą płożyć się będzie przetacznik w niebiesko-listnej odmianie. Sadzonki traw są małe, ale w niedługim czasie stworzą duże poduchy.
 Projekt rabaty złożonej z traw
 Kolejną część rabaty tworzą żółte hakonechloe w otoczeniu czarnolistnego konwalnika pospolicie zwanego czarną trawą oraz kępa stworzona z turzycy japońskiej ‘Ice dance’.
 Projekt rabaty złożonej z traw
 Fragment rabaty z kostrzewą siną urozmaiconą szałwią omszoną. Wokół drzewa – ambrowca amerykańskiego posadzono rozplenicę japońską oraz rozchodnika olbrzymiego.  Możemy także zaobserwować na ostatnim planie wysokie miskanty w różnych odmianach. Po prawej stronie zdjęcia znajduje się kępa utworzona z ostnicy w odmianie ‘Pony tails’
 Projekt rabaty złożonej z traw
 Na pierwszym planie możemy zaobserwować turzycę rzędową ‘Variegata’, która rozrastając się stworzy kępę.
 Projekt rabaty złożonej z traw
 Żółta hakolechloa ‘Aureola’, która stworzy dużą kępę będzie się pięknie komponować z konwalnikiem o czarnych liściach. Po lewej stronie posadzono imperiatę cylindryczną ‘Red baron’, a tło dla tych traw stanowi miskant ‘Morning light’, który ma jasne i wąskie liście.
 Projekt rabaty złożonej z traw
 Kolejne ujęcie na kostrzewy sine. W tle wyróżniają się turzyce Buchanana o brązowo-rudym ulistnieniu
 Projekt rabaty złożonej z traw
 Centralny punkt na zdjęciu stanowi ostnica mocna  ‘Pony tails’.
 Projekt rabaty złożonej z traw
  Kolejne ujęcie konwalników i hakonechlo'y. Po prawej stronie kostrzewa nitkowata. Dalej można zobaczyć wyprostowane kępy trzcinników, purpurowo-listne rozplenice oraz  kępę imperiaty cylindrycznej ‘Red baron’.
Tak oto wygląda rabata traw w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Widać już satysfakcjonujący efekt. Trawy pięknie się rozrosły i tworzą różnobarwne plamy.
 Zbliżenie pokazuje fantastyczną trawę - ostnicę 'Pony tails', która pięknie faluje na wietrze oraz niebieskie kępki kostrzewy sinej, która zakwitła beżowymi kłosami.


Kostrzewy sine poprzeplatano z szałwią omszoną, dzięki czemu stworzył się piękny kontrast. 

Widok z innej perspektywy ukazuje różnorodność barw, oraz wyłaniające się rozmaite byliny, które wzbogacają trawiastą rabatę.

 Widok jesienny. Górujący nad rabatą Ambrowiec amerykański powoli zyskuje płomienistą barwę liści. Niektóre byliny już przekwitły, ale w tym momencie to trawy przejmują rolę i kwitną różnymi rodzajami kłosów.


Przepiękna gra kontrastów utworzona z traw w kolorze niebieskim (kostrzewa), czerwonym (imperiata), żółtym (hakonechloa), biało-zielonym (miskant 'Morning Light'), zielonym (turzyca) oraz czarnym (konwalnik). 


Ponownie rabata w jesiennej odsłonie. Część traw już uzyskała spore rozmiary, natomiast niektóre wymagają jeszcze jednego sezonu, aby w pełni pokazać swoje wdzięki.

4 komentarze:

 1. Widziałam podobną inspirację na polskiogrod.pl/ i od tego momentu szukałam tej trawiastej rośliny, w końcu wiem jak się nazywa!
  Mam w planie zasadzić tylko ją na swojej małej rabacie przy tarasie, bardzo mi się podoba to jak wygląda.
  Czy mocno się rozrasta? Nie wiem ile sadzonek kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Którą konkretnie trawę ma Pani na myśli? 😊 w tym projekcie jest ich wiele. Może króciutki opis trawki pomoże mi Pani pomóc😄

   Usuń
 2. Jaki był koszt wszystkich sadzonek?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko tak na prawdę zależy od ceny za sadzonkę tutaj były sadzone dość duże trawy po około 10 zł za sztukę. Z bylinami yo okodzto około 600 zł

  OdpowiedzUsuń