poniedziałek, 21 marca 2016

Ciekawy gatunek sosny czy może sosna zaatakowana przez szkodniki?


Ochojnik sosnowy (Pineus pini)
http://forumogrodnicze.info
     Czy spotkaliście się kiedyś z białymi kępkami na igłach i pędach swojej sosny? Zastanawiacie się pewnie co to takiego. Białe watowate kępki to nic innego jak wydzielina pewnego szkodnika. Na pierwszy rzut oka widzimy jedynie charakterystyczny nalot czy to na pędach lub też kępki białego nalotu na igłach, nie widzimy, że pod nim kryje się około 1mm wielkości szkodnik. Aczkolwiek czasem możemy się mylić bowiem istnieje pewien gatunek sosny który do złudzenia przypomina tego szkodnika. W tym rozdziale skupię się na opisie szkodnika, który może spowodować poważne szkody wśród sosen. Natomiast w kolejnym dziale opiszę sosnę, która wytwarza białe kępki na igłach co czyni z niej oryginalną ozdobę ogrodu. Także zaczynamy… przedstawiam Wam ochojnika sosnowego, który jest odpowiedzialny za białe kępki na roślinie.

Ochojnik sosnowy (Pineus pini)

     Ochojnik sosnowy należy do rodziny ochojnikowatych (Adeligidae) i rodzaju mszycowatych. Ten mały owad około 1mm wielkości żeruje głównie na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris), sośnie górskiej (Pinus mugo) oraz sośnie czarnej (Pinus nigra).

     Ochojniki wydzielają obfitą wydzielinę woskową, która tworzy zbitą masę podobną do waty. Żerują na korze najmłodszych pędów przez co cały pęd jest pokryty białym nalotem. Wysysają także soki z igieł, żerując tuż u ich nasady, co powoduje ich żółknięcie i stopniowe brązowienie.

     W cyklu rozwojowym występują 2 rodzaje samic uskrzydlone i nieuskrzydlone. Samice uskrzydlone są odpowiedzialne za przemieszczanie się na nowe rośliny, mają kolor czerwonoszary, wielkość 1-1,2mm, a jej czułki są 5-cio członowe. Samice nieuskrzydlone jest kulista, wielkości 1-1,2mm, koloru ciemnoczerwonego lub brązowego i ma 3-członowe czułki. Jaja są owalne koloru pomarańczowego. To larwy ochojnika wytwarzają białą wydzielinę.

Cykl rozwojowy

     Zimują larwy I stadium między nasadami igieł, na wierzchołkach młodych pędów. Ochojnik przechodzi kilka stadiów larwalnych by na przełomie kwietnia i maja pojawiły się formy dojrzałe. Pierwsze pojawiają się bezskrzydłe samice tzw. założycielki rodu, które zwiększają liczebność ochojników na sośnie. Składają jaja na pędach, a po trzech tygodniach wylęgają się larwy, które zasiedlają nowe pędy. Z larw rozwijają się formy bezskrzydłe i uskrzydlone. Uskrzydlone samice to tzw. migrantki, które zasiedlają nowe rośliny.

Zwalczanie

    Zwalczanie ochojnika jest bardzo trudne i długotrwałe. Wytwarzany przez ochojnika nalot woskowy jest utrudnieniem, który nie przepuszcza środków chemicznych o działaniu kontaktowym. Dlatego ważny jest odpowiednio dobrany termin zastosowanej metody zwalczania.

  • Możemy zastosować opryski zawierające oleje parafinowe. Zabieg powinien być wykonany wczesną wiosną pod koniec marca lub początkiem kwietnia. Późniejsze zabiegi olejami parafinowymi są bezskuteczne, ponieważ zaczynają się wylęgać larwy i pokrywać się woskowym puchem. Pokryty olejem parafinowym owad po postu się dusi.                                   
  • Inną metoda to zastosowanie środków chemicznych w celu ochrony rośliny. Najlepszym terminem oprysku chemicznego jest okres wylęgania się larw. Środki o działaniu kontaktowym działają w momencie styku z owadem więc ten rodzaj środka powinno się do stosować we wczesnej fazie rozwoju owada kiedy jeszcze nie wytworzył ochronnej powłoczki. Środki o działaniu systemicznym, czyli takie, które po oprysku krążą w roślinie będą najlepszym rozwiązaniem, po pokryciu się białym nalotem woskowym larw. Środek ochrony roślin będzie pobierany przez owada wraz z wysysanym sokiem.


     Ochojnik sosnowy na pędach. Wyróżnia się biały nalot woskowy na pędach oraz przy podstawie igieł produkowany przez szkodnika.
Ochojnik sosnowy
http://forum.nagrzyby.pl
Poniżej przedstawiam sosnę ościstą. Czyż nie przypomina do złudzenia ochojnika sosnowego? Te białe kępki to krople żywicy, a wyglądają niczym zbłąkane ochojniki szukające nowego miejsca żeru na igłach.

sosna oścista

3 komentarze:

  1. Udało się zwalczyć szkodnika?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. 2 miesiące temu kupiłam sosnę czarną na swój taras. Wyglądała na mocną i zdrową roslinę. A teraz pojawiły się białe naloty u nasady igieł.Myślę ,ze to właśnie ochojnik sosnowy. Bardzo proszę o poradę ,jak go zwalczyć?!

    OdpowiedzUsuń