wtorek, 7 marca 2017

Projekt nowoczesnego ogrodu

Prezentuję projekt ogrodu o powierzchni około 1000 m2. Zaprojektowano jedynie część za domem, przy tarasie oraz przy miejscu parkingowym. Pozostała część ogrodu zostanie zaprojektowana w późniejszym czasie. W ogrodzie (prawy górny róg) miała stanąć szopa połączona z drewutnią. 

Właściciele ogrodu pragnęli ogrodu bardzo prostego w uprawie, ale jednocześnie dość urozmaiconego. W projekcie użyto roślin mało wymagających i zimozielonych. Ponadto zaprojektowano bardzo modne współcześnie trawy. 


Ogród projektowano w sposób nawiązujący do nowoczesnej bryły budynku. W ogrodzie wzdłuż płotu posadzono rząd cyprysów 'Alumi', aby osłonić się od niezbyt atrakcyjnego widoku pola uprawnego. Właściciele posiadają taras o wystawie południowej dlatego bardzo chcieli w jakiś sposób ograniczyć słońce docierające do tarasu. 
Koncepcja 1

Pierwsza koncepcja w górnej części ogrodu została zaprojektowana z symetrycznie ułożoną roślinnością. Centralny punkt ogrodu stanowi cedr, któremu towarzyszą różnorodne trawy ozdobne oraz białe hortensje. 

Kontynuacje stanowią piętrowo rozmieszczone rośliny tworzące różnorodne żywopłoty. Rośliny zaprojektowano w kolejności od najwyższej do najniższej: tuje 'Kórnik', cisy 'Brzeg', lawendy oraz berberysy 'Bogozam'. 

Kolejno mocny akcent stanowią drzewa - wiązy 'Camperdownii', pod którymi zaprojektowano ozdobne z liści byliny: funkie, brunnery oraz paprocie. Tuż za szopą zaprojektowano rośliny cieniolubne pod drzewem wiśnią 'Pissardi', która będzie stanowić ładny akcent kolorystyczny w rogu ogrodu. 

Całość zaprojektowano na podłożu wyłożonym korą. Jedynie w lewym rogu zaprojektowano na podłożu z białego kamienia klon palmowy, miniaturowe sosny oraz kostrzewy sine.

Pod tarasem zaprojektowano małą drewnianą pergolę, po której będzie się pięła wisteria. W ten sposób zostanie przesłoniony taras przed nadmiarem słońca. 

Wzdłuż miejsca parkingowego zaprojektowano cztery katalpy 'Nana' ponieważ właściciele chcieli je posadzić właśnie w tym miejscu. Działka ta nie sąsiaduje z inną, graniczy jedynie z polem uprawnym.


Wizualizacje

 



  Parking ozdabiają regularnie posadzone katalpy 'Nana' pod którymi umieszczono rzędy traw i kulistych tui. 
  

Lewa część ogrodu, która jest odbiciem lustrzanym. Widać tutaj piętrowo rozmieszczoną roślinność. Dominantę stanowią dwa większe drzewa - cedr oraz wiąz 'Camperdownii'


 


Podobnie jak poprzednio roślinność zaprojektowano piętrowo symetrycznie. Widać tutaj szopę, którą planuje się pokryć pnączem, aby wtopić ją w zieleń ogrodu. Zza szopy wygląda drzewo - wiśnia 'Pissardi'.

 


Taras wzbogacono w mocną pergolę drewnianą, która będzie stanowiła podporę dla wisterii. W momencie kwitnienia jej kwiaty będą przepięknie zwieszały się z konstrukcji.

Koncepcja 2


W rogu ogrodu zaproponowałam drzewo – klon ginnala pięknie wybarwiający się jesienią na płomieniste barwy. W tle będą rosły cztery tuje ‘Kurnik’, natomiast na wcześniejszym planie występuje karłowy miłorząb ‘Mariken’, a pod nim liliowce oraz świerki kuliste ‘Nidiformis’. Obrzeże podkreślone karłowymi kulistymi berberysami w kolorze żółtym.

Zaraz obok rytmicznie powtarzająca się kompozycja z niebieskimi jałowcami ‘Sky rocket’ w tle. W tym miejscu góruje kulista wiśnia szczepiona na 2.20m. Jej otoczenie podkreślone jest rytmicznie ułożonymi roślinami: kulistymi tujami ‘Mariken’, a następnie ułożonymi na żwirowym podłożu lawendami oraz zimozieloną turzycą.

W centralnej części zaprojektowano rabatę z dominacją bieli. W tle zaprojektowano tuje ‘Kórnik’ oraz wysokie na 2,5 m miskanty. Bliżej umieszczono hortensje ‘Limelight’, miskanty o jasnych liściach, jeżówki, rozplenice japońskie oraz juki. Linię brzegową podkreśla zimozielona trzmielina.

Tuż przy szopie w tle zaprojektowano tuje ‘Kurnik’, a na bliższym planie cyprysik nutkajski ‘Pendula’. U boku drzewka rosnąć będą obficie kwitnące lilaki ‘Palibin’, a obrzeże podkreśla berberys kulisty ‘Admiration’.  Kącik za szopą wypełniono cieniolubnymi paprociami, funkiami i runiankami, które rosnąć będą pod okapem dużego drzewa akacji ‘Frisia’.


Wizualizacje





 Przy parkingu pod czterema katalpami posadzono regularnie wysokie trawy oraz rozchodniki olbrzymie. Wszystkie rośliny mają rosnąć na podłożu z białego kamienia.



Główny akcent to wiśnia 'Umbraculifera' Która znajduje się otoczeniu tuj 'Miriam', lawend oraz turzyc ułożonych na planie prostokąta. Kolejnym drzewem, użytym w projekcie jest pięknie przebarwiający się na jesień klon ginala. Centralna część tej rabaty składa się z hortensji oraz traw.





Jako kontynuacja zostaje powtórzony motyw z wiśnią 'Umbracullifera'. W dalszej części zaprojektowano cyprysik nutkajski 'Pendula' w otoczeniu lilaków 'Palibin' oraz kulistych berberysów 'Admiration'. Zza szopy wyłania się żółtolistna robinia akacjowa 'Frisia'.



 

Pod tarasem zaproponowano mini ogródek japoński. W otoczeniu białego kamienia będzie rósł bonsai oraz trawy ozdobne. Dwa drzewa buk 'Purpurea Pendula' oraz wiśnia 'Amanogawa' (nie umieszczono jej na wizualizacji aby nie przesłaniać widoku, które będą dawały lekki cień na taras.

Projekt ostateczny

Docelowy projekt oparto o koncepcję drugą. Po wielu ustaleniach oraz zmianach projekt przeszedł kilka zmian. Zmieniono część pod tarasem oraz obok parkingu. Szopa zmieniła miejsce położenia przez co należało przeprojektować część pod płotem. 

Właściciele nie chcieli budować pergoli nad tarasem ale pragnęli roślin, które dadzą dość duży cień. Dlatego zaprojektowano śliwy wiśniowe 'Pissardi', które nie są dużymi drzewami i nie narosną na budynek, ale dadzą pożądany cień. 

Dodano także rabatę na froncie parkingu, w której dominantę stanowi cyprysik nutkajski 'Pendula', a otoczony jest różnymi zimozielonymi iglakami oraz wrzosami.Wzdłuż parkingu pod czterema katalpami 'Nana' umieszczono wysokie miskanty 'Gracillimus'.





Wizualizacje



Cztery katalpy 'Nana', a pod nimi wysokie miskanty 'Gracillimus', które przesłonią widok na nieużytki.


W rabacie dokonano niewielkich zmian. Hortensje białe 'Limelight' zastąpiono przebarwiającą się na różowo hortensją 'Vanilla Fraise'. W rogu zaprojektowano modne trawy oraz miłorzęba japońskiego 'Mariken', któremu będą towarzyszyły wrzosy oraz berberysy kuliste.


 Ponieważ zmieniła się lokalizacja szopy zmieniono układ roślin wokół niej. Za szopą zaprojektowano jodłę kalifornijską. Szopę porasta winobluszcz.


Pod tarasem umieszczono dwa drzewa - śliwy wiśniowe 'Pissardi'.

Iluminacja

Do projektu dołączono planszę z iluminacją świetlną ogrodu. Aby podkreślić charakter ogrodu wiele roślin podświetlono od dołu, a rabatę podkreślono punktowym oświetleniem.














13 komentarzy:

  1. Dzień dobry p. Małgorzato = szukam inspiracji dla mojego ogrodu wzdłuż ogrodzenia i natknąłem się na powyższe - chciałem dopytać jak dużo miejsca trzeba zarezerwowac dla tego typu ogrodu - chodzi mi o szerokość rabaty.
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, niezmiernie mi miło, że projekt przypadł do gustu. Jeżeli chodzi o długość przy płocie to 27 m, ale spokojnie można odliczyć część gdzie znajduje się altanka co daje 23 m długości. Rabata ma 3 m głębokości. Zapraszam do kontaktu mailowego malgorzatabiesaga@gmail.com

      Usuń
  2. Dzień dobry, czy realizuje Pani projekty z wykorzystaniem takich rozwiązań: https://perfecta.pl/oslony-zewnetrzne/pergola-tarasowa/?
    Zależy mi na zadaszeniu części ogrodu i stworzenia miejsca na grilla, imprezy, bez obaw przed deszczem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry! Oczywiście mogę wykonać projekt z uwzględnieniem pergoli od danego producenta. Jednak realizacji tego typu założenia nie jestem w stanie się podjąć. Wykonuje mniejsze realizacje 😉

      Usuń
  3. Uważam, że w każdym ogrodzie - niezależnie od tego, w jakim stylu został zaprojektowany - powinny znaleźć się meble, na których moglibyśmy wypocząć na łonie natury. Sklepów wyspecjalizowanych w ich sprzedaży na szczęście nie brakuje. Ten: https://dkwadrat.pl/pl/menu/meble/ogrodowe/stoly-ogrodowe-2076.html jest jednym z nich.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wizualizacje ogrodu piękne, brakuje mi tu jeszcze fontanny ogrodowej podświetlanej takiej jak na stronie https://strefadonic.pl/16-nowoczesne-fontanny-ogrodowe Szum wody w połączeniu z taką wizualizacją tyle że w naturze uspokaja i relaksuje.

    OdpowiedzUsuń
  5. DZIEN DOBRY. PIEKNE PROJEKTY. JESTEM W TRAKCIE URZADZANIA SWOJEGO OGRODU SZUKAM INSPIRACI I POMOCY. RABATA W ZDLUZ OGRODU 2,20 MOZE PANI POMOGLA BY MI CO Z CZYM SADZIC

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry zawsze staram się pomóc. Proszę o kontakt na maila. Malgorzatabiesaga@gmail.com

      Usuń
  6. Piękny ogród. Na jakiej wysokości są szczepione katalpy te posadzone przy wysokiej trawie ?

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń