niedziela, 29 stycznia 2017

Mały ogród bezpieczny dla dzieci

Ogród znajduje się w zabudowie szeregowej, której elewacja jest bardzo nowoczesna. Właścicielowi nie zależało na odgradzaniu się od sąsiadów co jest dość typowe przy tego typu osiedlach. Ze względu na obecność w domu dzieciaczka, rośliny które zaprojektowano musiały być dla niego bezpieczne. Zaproponowano więc głównie trawy oraz byliny i krzewy zaszczepione w formie małych drzewek, które nie zawiązują owoców. W ten sposób nic nie będzie kusiło malucha do zrywania części roślin. Na terenie ogrodu zastano wykonane przez dewelopera oraz firmę zakładającą trawniki z rolki rabaty. Ogród podzielony jest budynkiem mieszkalnym na dwie części: front z całym zapleczem gospodarczym oraz miejscem parkingowym, a także ustronna część ogrodu z tarasem wypoczynkowym w tylnej części działki. Projekt starano się dostosować do nowoczesnej bryły budynku. KONCEPCJA 1

Koncepcja zakładała stworzenie prostych linii roślinnych naprowadzających w kierunku mieszkania. Cała kolorystyka roślinności w ogrodzie jest bardzo stonowana. Przeważają barwy zielono białe oraz sine odcienie zieleni (niebieskości oraz fiolety). W części frontowej projektowano głównie rośliny zimozielone. Centralnym punktem przyciągającym uwagę jest niska katalpa, która będzie utrzymana w stałym obwodzie. Jest to koncepcja która OSTATECZNIE ZOSTAŁA WYBRANA z delikatnymi zmianami.

 WIZUALIZACJE 1

 Początkowo padła propozycja zagospodarowania wspólniej z sąsiadem rabaty w trójkątnym kształcie. Niestety okazało się, że deweloper ma inne plany w stosunku do tego fragmentu działki.

  Drzewko katalpy, które początkowo planowano w części frontowej przeniesiono na prostokątną rabatę przy mieszkaniu. Zalecana jest stała kontrola jego wielkości poprzez przycinanie. Rośliny zaprojektowano w formie pasm prowadzących do drzwi mieszkania. Linie złożone są z kostrzewy sinej, trzmieliny, rozplenicy oraz lawendy.

 W maleńkiej rabacie wzdłuż mieszkania nasadzono lawendy oraz kostrzewy sine prowadzące do drzwi podobnie jak po przeciwnej stronie.

 Delikatne ażurkowe ściany stworzone z wysokich traw uzupełniono bylinami. Dominantę stanowi miłorząb 'Mariken' zaszczepiony w formie niewielkiego drzewka. Gdy nastanie wiosna, a trawy będzie trzeba ściąć zastąpią je główki czosnków ozdobnych.
Po przeciwnej stronie rabata wzdłuż ogrodzenia złożona jest z tych samych gatunków roślin z wyjątkiem drzewka, którym jest migdałek zaszczepiony na pniu.

W rezultacie rezygnowano z realizacji projektu w tej części, gdyż deweloper musiał pokryć ten teren tymczasowo trawnikiem. Zaprojektowano ten fragment z myślą o ewentualnej przyszłej realizacji.

KONCEPCJA 2


Roślinność zaprojektowano w układzie bardzo geometrycznym prostym oraz powtarzalnym. W tej koncepcji postawiono na barwne rabaty złożone z roślin o różnych kolorach liści. Roślinność to głównie wysokie oraz niskie trawy, żurawki, trzmieliny, lawendy oraz małe zaszczepione drzewka.WIZUALIZACJE 2


Geometryczna kompozycja roślinna. Posadzone w formie kwadratów rośliny takie jak żurawki, lawendy oraz trzmieliny pooddzielano rozplenicą japońską. Centralny punkt rabaty stanowi katalpa, której wielkość będzie trzeba stale kontrolować.


Mała rabatka przy mieszkaniu. Zapanowano w tym miejscu trzmielinę naprzemiennie z lawendą.

 
Tylna część ogrodu jest po obu stronach obsadzona wysokimi trawami tworzącymi ażurkowy mur. Ponadto pomiędzy trawami w dwóch rzędach posadzono żurawki oraz lawendy, nad którymi górują zaszczepione w formie drzewka krzewy migdałka oraz miłorzębu 'Mariken'.

Adekwatnie do przeciwnej strony zaprojektowano rytmicznie rośliny takich samych gatunków w podobnym układzie geometrycznym.

REALIZACJA


W pierwszym etapie oczyszczono dokładnie teren przeznaczony do realizacji nowych nasadzeń. Usunięto chwasty zważając szczególnie na te wieloletnie których korzenie starannie wybrano z gleby. Glebę oczyszczono również z gruzów oraz kamieni pozostałych po budowie osiedla.

 Oczyszczona oraz wyrównana gleba. Po zwałowaniu (ubiciu) terenu można przystąpić do dalszej pracy.

 W następym etapie posadzono drzewko katalpy. Wykopano dziurę o średnicy 1/3 większej niż bryła korzeniowa, a ziemię którą zasypano dół wzbgacono w żyzną ziemię ogrodniczą.

Rośliny ustawiono według projektu, a następnie po kolei sadzono. Każdy dołek uzupełniono dodatkowo żyzną ziemią ogrodniczą.

Tak wygląda realizacja pierwszego fragmentu projektu. 

W ostatnim kroku rozsypano korę, która będzie zapobiegała zachwaszczeniu, ale również utracie wilgoci. Stanowi ona również walor ozdobny.

Na froncie istniał również wąski pas, który obsadzono lawendą.

Część ogrodu po drugiej stronie domu. Projekt dostosowano do wyznaczonych już wcześniej rabat. W wąskich pasach wzdłuż ogrodzenia posadzono rośliny bezpieczne dla dzieci. Roślinność stanowią głównie trawy, kwitnące byliny oraz małe formy drzewek.Efekt po posadzeniu roślin. Już w przyszłym roku będzie można się cieszyć pięknymi bujnymi kępami traw. Pod ziemią ukrywają się cebule czosnków ozdobnych, które wiosną będą cieszyć oko. 


Rabata po przeciwnej stronie stanowi powtórzenie roślinności z przeciwnej strony. Razem roślinność stanowi spójną kompozycję.

 Roślinność po posadzeniu. Rabatę wykończono korą. Na życzenie właściciela kilka bylin zastąpiono krzaczkami malin, które będą nie lada gratką dla dziecka. Zadbano o komfort pielęgnacji tych dość problematycznych krzewów owocowych sadząc je w odpowiedniej wielkości donicach zakopanych w ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz