sobota, 6 stycznia 2018

Ogród w romantycznym stylu


Ogród pełen sentymentu i romantyzmu. Charakteryzuje go bogactwo form, swoboda i asymetria. Tym właśnie kierowałam się w tym projekcie. W ogrodzie dominuje roślinność w odcieniach niebieskiego, fioletu oraz delikatnego różu. Nieodzownym elementem ogrodu romantycznego są róże oraz lawendy.


Koncepcja 1


Ogród zaprojektowano na planie koła, które wyznacza obrzeże trawnika.
W zachodnim zakątku ogrodu zaprojektowano miejsce na grilla. Nawierzchnia zaprojektowano z łamanego piaskowca otoczonego starymi cegłami, których jest dużo na terenie ogrodu. 

Cegły wykorzystano również projektując murek oporowy wznoszący się w zachodniej części. Strefę grillową delikatnie przesłoniona roślinnością, aby nadać miejscu intymny klimat. 

W centralnej części ogrodu miejsce znalazła ławeczka z trejażem, po którym będzie się pięła róża. Na froncie ogrodu znajdować się będzie wiele kwitnących roślin z dominującymi na nimi drzewami: magnolią, cyprysikami i wieloma innymi. 

Przedogródek wzbogacono o rośliny cieniolubne w większości zimozielone z powodu swojej atrakcyjności również w sezonie zimowym. Ścieżki w ogrodzie stanowią płaskie kamienie.

Koncepcja 2


Ogród zaprojektowano w luźnym charakterze.Strefa grillowa w zachodniej części została zaplanowana na planie koła. Wokół tej strefy przewidziano wiele roślin zimozielonych głównie iglaków, które przesłonią od sąsiadów w trakcie wypoczynku. Wzdłuż ogrodzenia od sąsiada zaprojektowano dominanty z drzew: wiśni 'Umbracullifera', świerka 'Białobok', wiśni 'Amanogawa', cyprysików, katalpy 'Nana', Front ogrodu zdobi ściana hortensji i lawend w otoczeniu wielu innych kwitnących roślin.

Projekt


W rezultacie wybrano koncepcję 1, którą nieco zmodyfikowano i wzbogacono w więcej roślinności.Wiosna. W ogrodzie w stylu angielskim nie może zabraknąć małej architektury. Ławeczka w otoczeniu pięknie kwitnących bylin płożących. Nad ławką zwiesza się kwitnący lilak. Zarówno z wnętrza ogrodu jak i na zewnątrz dumnie prezentuje się magnolia. 

Romantycznego klimatu nadaje zwieszający się cyprysik nutkajski 'Pendula' oraz kolumnowa delikatna wiśnia 'Amanogawa'. Pomiędzy żurawkami na pierwszym planie kwitną tulipany, a całość podkreśla rząd lawend. Kompozycji dopełniają różnorodne rośliny iglaste, z których część rosnąca przy płocie stanowi osłonę od sąsiadów.Lato. Do ławeczki prowadzi ścieżka z kamieni w otoczeniu wrzosów, bylin płożących oraz lawend. W tle ławki po trejażu pnie się róża, a całości dopełniają, trawy ozdobne, perowskia, budleja oraz sadziec. Za pasmem lawend pięknie komponują się róże płożące, nad którym góruje sosenka na pniu.
Obecny przedogródek jest bardzo ubogi w roślinność. Przeważają tutaj rośliny kwitnące wiosną, natomiast w pozostałą część sezonu oraz w zimie ogród jest smutny i pusty. Podczas projektowania uwzględniono pozostawienie okazałego jarzębu pospolitego i lilaka.


Wiosna. Obecną roślinność uwzględniono do przesadzenia, aby stworzyć wspaniałą kompozycję. Przedogródek wzbogacono o wiele zimozielonych roślin, które będą stanowiły ozdobę nawet w trakcie zimy. 

Są to przede wszystkim: rododendrony, laurowiśnie, ostrokrzewy, trzmieliny, irgi oraz centralnie umiejscowiona jodła, która będzie mogła być ozdabiana na święta. 

Rośliny zaprojektowano tak, aby się wzajemnie zastępowały w różnych porach roku. Wiosną główną ozdobą ogrodu będą cebule: tulipanów, czosnków, żonkili, szafirków. Przez całość ogrodu prowadzi ścieżka ułożona z kamieni. Natomiast nad ścieżką zaprojektowano małą pergolę na istniejące pnącze milina amerykańskiego.Lato. Wejście do ogrodu podkreślają pasma funkii, brunner, lawendy i dąbrówki rozłogowej. Latem główną ozdobą ogrodu będą hortensje ogrodowe. Również milin będzie przez długi czas kwitnąc przyciągał uwagę.

Wiosna. Dominantą w ogrodzie są dwie wiśnie 'Umbracullifera', które wiosną tworzą białą burzą kwiatów. Obrzeże rabaty ozdabiają pierwiosnki w rozmaitych barwach, a tuż za nimi czosnki ozdobne. Na dalszym planie, miejsce na grilla, osłaniają rozmaite rośliny iglaste, które stworzą idealną osłonę.
Lato. Pod okapem wiśni w lecie będą kwitły hortensje bukietowe w dwóch odmianach 'Limelight' oraz 'Vanilla fraise'. Pierwiosnki zastąpiły trawy ozdobne oraz szałwie omszone wzdłuż obrzeża trawnikowego.
W tej części ogrodu pozostawiono okazałego lilaka.Wiosna. Patrząc na centralną część ogrodu widzimy rosnącego już lilaka w otoczeniu żółto-listnych tawuł. Pod płotem zaprojektowano żywopłot z cisa oraz tui, który będzie powoli rosnąc stanowił osłonę. Wiosną wzdłuż obrzeża będą kwitły pierwiosnki, a później czosnki olbrzymie.Lato. Gdy wiśnie 'Umbracullifera' pokryją się listowiem i urosną do okazałych rozmiarów uzupełnią żywopłot i będą zasłaniały górne okna sąsiadów. Latem w ogrodzie będzie kwitła cała masa bylin. Ale najbardziej ujmującym elementem ogrodu są hortensje bukietowe, które nawet zimą będą zdobiły pokrytymi śniegiem kwiatostanami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz