poniedziałek, 1 stycznia 2018

Malinowy zakątek - czyli maliny w ogrodzie ozdobnym

Malinowy zakątek jest kontynuacją projektu małego ogrodu, który prezentowałam około rok remu. Można go zobaczyć pod linkiem Projekt małego ogrodu bezpiecznego dla dzieci.

Kolejna nasza realizacja dla starego znajomego może i niewielka, ale wymagała sporo pracy ze względu na bardzo zbitą gliniastą glebę. Realizacja obejmowała: ściągnięcie trawnika oraz żwiru przed bramką oraz za siatką, wyłożenie agromat, posadzenie malin, wyłożenie kamieni oraz kory.


PRZED I PO


Poniższe zdjęcie przedstawia teren przed przystąpieniem do pracy. Trawnik przylegający do samego płotu był bardzo uciążliwy w koszeniu i zarastał chwastami. Teren za płotem - ścieżka prowadząca wzdłuż działek pokryty tłuczniem wymieszanym z glebą i piaskiem był całkowicie pokryty chwastami w tym wieloletnimi, które rozsiewały się na teren działki.


Pierwszą czynnością było usunięcie darni oraz większych chwastów.

Przy szopie wycięto fragment trawnika, na którym będzie wyłożona agromata i zostaną wysypane kamienie.

Pod furtką należało wyjąć kamienie, które dotychczas leżały na gołej ziemi przez co ścieżka była porośnięta przez chwasty.

Wzdłuż płotu będzie znajdowała się rabatka z malinami.

Za płotem dokładnie usunięto wszystkie chwasty. Następnie ściągnięto tłuczeń i przekopano teren w celu usunięcia głęboko zalegających korzeni chwastów wieloletnich.

Po ściągnięciu kamieni usunięto część ziemi, ponieważ wcześniej kamienie wadziły przy otwieraniu furtki.Teren dokładnie wyrównano i zamontowano obrzeża z ecoboardów.

Po wyłożeniu folii rozsypano kamienie. Rośliny już czekają na posadzenie.

Na ścieżce wyłożono folię w celu zapobiegnięcia rozwojowi chwastów.

A oto efekt końcowy. W rezultacie właściciel ogrodu zaoszczędzi sporo pracy na odchwaszczanie. Rabata będzie dawała satysfakcję z owoców, a wkrótce rosnąc delikatnie przesłoni płot.

Ścieżka po odchwaszczeniu, wyłożeniu folii i rozsypaniu tłucznia. Niestety po odmieszaniu od piasku i gruntu - tłucznia, zostało go niewiele. Nie pokrył on w całości ścieżki. Ale wystarczy dosypać kilka woreczków kamienia i puste miejsca zostaną pokryte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz