środa, 2 maja 2018

Żywopłot do cienia - problematyczny zakątek w ogrodzie?

Projekt ogrodu
Oto projekt, który był wykonywany na odległość, drogą mailową. Naszą współpracę rozpoczęliśmy od wywiadu. Przepytałam Panią o oczekiwania co do skrawka ogrodu, styl jaki odpowiadałby Pani, a także jakie warunki siedliskowe znajdują się w danym miejscu. Poprosiłam również o zdjęcia terenu, z podaniem wymiarów rabaty, a także zdjęcia reszty ogrodu, aby wpasować się stylem do reszty ogrodu.

Wcześniej w tym miejscu rósł rząd purpurowych berberysów kolumnowych, które niestety z racji niewłaściwego stanowiska, chorowały na mączniaka. Niestety cień w połączeniu z podlewaniem roślin po liściach spowodował, że warunki były wręcz idealne dla rozwoju patogenów.
Oto pomysł na niebanalny żywopłot w cieniu.
Koncepcja 1 - rytmiczna

Cienista rabata pod płotem, projekt ogrodu w cieniu, żywopłot, projekt ogrodu
Pierwsza koncepcja opierała się na prostej linii brzegowej i  powtarzalnej kompozycji roślinnej znajdującej się w rogu ogrodu. Głównie w rogu ogrodu zaprojektowano hortensje ogrodowe, laurowiśnię, kolumnowe cisy, a także naprzemiennie rosnące byliny: funkie, żurawki i paprocie. Koncepcja zakładała posadzenie wzdłuż płotu w rzędach irgi błyszczącej przełamanej wysokimi trawami ozdobnymi. 

Koncepcja 2 - asymetryczna
Cienista rabata pod płotem, projekt ogrodu w cieniu, żywopłot, projekt ogrodu
Druga koncepcja opierała się na falistej linii brzegowej i luźnej kompozycji roślinnej znajdującej się w rogu ogrodu. Głównie w rogu ogrodu zaprojektowano rododendrony i azalie, laurowiśnię, kolumnowe cisy, a także byliny: funkie, żurawki i paprocie. Wzdłuż płotu zaprojektowano hortensje ogrodowe, które świetnie czują się w cieniu poprzerywane kolumnowymi cisami i funkiami. 

Koncepcja 3 - symetryczna


Cienista rabata pod płotem, projekt ogrodu w cieniu, żywopłot, projekt ogrodu
Trzecia koncepcja opierała się na symetrycznej linii brzegowej i symetrycznej kompozycji roślinnej znajdującej się w rogu ogrodu. W rogu ogrodu zaprojektowano hortensje ogrodowe, laurowiśnię, kolumnowe cisy, a także byliny: funkie, żurawki i paprocie. Wzdłuż płotu będą rosły pęcherznice o purpurowych listkach poprzerywane rośliną zimozieloną liściastą lub iglastą. 

Projekt

W rezultacie wybrano koncepcję pierwszą. Żywopłot będzie stanowiła irga błyszcząca, która będzie musiała być formowana, aby się odpowiednio zagęszczała. Żywopłot taki w zależności od oczekiwań może dorastać nawet do 2 m przy odpowiednim formowaniu.
 Wiele ludzi nie jest przekonanych do roślin zrzucających liście na zimę, gdyż chcą za wszelką cenę osłaniać się od sąsiadów. Natomiast rośliny liściaste są o wiele ciekawsze niż iglaki, gdyż cechuje je duża zmienność sezonowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie trzeba też po nich dużo sprzątać, ponieważ liście opadłe na korę po prostu się rozłożą, a liście opadłe na trawnik zostaną wchłonięte przez kosiarkę. Jest to idealna roślina w tym miejscu, ponieważ znosi cień i półcień, najlepiej rośnie w słońcu, ale cień nie stanowi przeszkód do rozwoju. Przy odrobinie słońca liście irgi wybarwiają się jesienią na czerwono-pomarańczowy kolor, a tam gdzie słońce nie dociera na żółto. Taki żywopłot z irgi spokojnie zasłoni ogród nawet w zimie, ponieważ przez gęstwinę gałęzi mało co będzie widać. Poza tym czasem naprawdę w zimie nie ma potrzeby osłaniania się, ponieważ w zimie i tak mało czasu spędzamy na ogrodzie. Żywopłot będzie poprzecinany miskantem olbrzymim, którego wiosną po ścięciu tej trawy, zastąpią rośliny cebulowe - korony cesarskie.


Projekt cienistej rabaty, żywopłot wzdłuż płotu drewnianego, projekt ogrodu, liściasty żywopłot

Projekt  kolorowy po naniesieniu technicznego rysunku.

Projekt techniczny z rozrysowanymi i ponumerowanymi roślinami.Projekt ogrodu, projekt techniczny ogrodu
Projekt techniczny z wymiarami i rozstawami.


Projekt ogrodu, projekt techniczny ogrodu, wymiary ogrodu na siatce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz