niedziela, 2 maja 2021

Projekt niewielkiego ogrodu w zabudowie szeregowej

wizualizacja ogrodu w zabudowie szeregowej Projekt ogródka w zabudowie szeregowej. Pomimo sąsiadów z obu stron ogrodu, właściciele nie chcieli kłaść nacisku na osłanianie się. Jedynie przy tarasie postawiono na nieco wyższe rośliny osłonowe. Część od strony ulicy również postanowiono osłonić ze względu na przechodniów oraz budynki na przeciwko. Tutaj w tym celu wykorzystałam niewielkie drzewka i wysokie trawy. Ogród znajduje się na dwóch poziomach. Tuż przy płocie znajduje się około 1 m obniżenie terenu, które starasowano murkiem oporowym. Do działki od tyłu prowadzi furtka, a na wzniesieniu za furtką zaprojektowano schody. Na działce, po lewej stronie od furtki, rośnie już wierzba mandżurska, którą właściciele pragnęli pozostawić.

 Koncepcja 1 z wizualizacjami

Strefa poniżej murka oporowego
Górują tutaj 2 wiśnie ‘Umbraculifera’ z pniem wysokości 2,20 m, które będą mogły swobodnie rosnąć bez formowania, po około 5 latach osiągną średnicę około 3 m. Pod wiśniami będą rosły ozdobne trawy - wysokie miskanty z werbeną. Na pierwszym planie wzdłuż płotu będą rosły ozdobne żółte kuliste berberysy, rozświetlające kompozycję. Pomiędzy wiśniami będzie rosła wysoka hortensja, której kwiaty będzie można podziwiać zarówno od strony ulicy jak i domu. Pod hortensją będzie płożył się dywan z kocimiętki. Schody prowadzące na teren działki będą podkreślały dwa rzędy lawendy. Wiosną gdy trawy będzie trzeba ściąć ozdobą będą olbrzymie czosnki z fioletowymi główkami.

W zakątku po drugiej stronie schodów proponuję 2 rozwiązania:
a) W pierwszym (widocznym również na wizualizacji) proponuję buka ‘Purpurea pendula’ o czerwonych liściach i zwisającym pokroju, natomiast pod nim dwa rzędy funkii - ozdobnych z liści oraz kwiatów.
b) Druga możliwość to powtórzenie z hortensji i rosnącej pod nią kocimiętka, jako zachowanie rytmu, tak jak pomiędzy wiśniami ‘Umbraculifera’.

Strefa powyżej murka oporowego
Nad murkiem oporowym proponuję rytmicznie ułożone rośliny. Na przemiennie będą tutaj zimozielone trzmieliny, a pomiędzy nimi żółte liliowce i niebieskie szałwie. W momencie zamarcia szałwii oraz liliowców na zimę, przed ich ponownym pojawieniem się wiosną ozdobę stanowić będą posadzone tutaj cebule szafirków oraz żonkili.
Wybrukowane miejsce, w którym będzie huśtawka otoczono zimozielonymi krzewinkami wrzosów oraz żurawek. Luki, które tworzą rośliny można pozostawić bez obrzeży lub podkreślić je dowolnymi obrzeżami, np. ecoboard, kostka brukowa, drewniane paliki.

Kontynuując myśl rytmicznego ogrodu, posadzono tutaj regularnie różne zimozielone krzewy, ale również trawy ozdobne i kwitnące byliny. Byliny będą kwitły w różnych porach. Przeważają tutaj barwy żółte oraz niebieskie. Żółte żurawki będą rozświetlały rabatę nawet gdy w danym momencie nic nie będzie kwitło. Rabata nie jest wysoka więc nie przesłania od sąsiada. Aczkolwiek Tuż przy domu zaprojektowano zimozieloną laurowiśnię, która gdy dorośnie do 2 metrów z powodzeniem stworzy żywopłot, aby był on ładnie zagęszczony będzie trzeba go przycinać. Zaraz obok laurowiśni zaprojektowano tawułę, która wiosną kwitnie na biało tworząc fontannę kwiatów. Trawy to głównie rozplenice, które gdy zetniemy na wiosnę, zastąpią czosnki olbrzymie.
projekt małego ogrodu z zabudowie szeregowej

Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - przed


Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - wiosną
wizualizacja wiosna ogród w zabudowie szeregowej
Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - latem
wizualizacja lato ogród w zabudowie szeregowej
Wizualizacja - wzdłuż płotu graniczącego z sąsiadami - przed

Wizualizacja - wzdłuż płotu graniczącego z sąsiadami - wszystkie rośliny
wizualizacja ogrodu
Wizualizacja - od strony tarasu - przed

Wizualizacja - od strony tarasu - wszystkie rośliny
wizualizacja ogrodu

Koncepcja 2 z wizualizacjami

Strefa poniżej murka oporowego
Górują tutaj 3 wiśnie ‘Umbraculiffera’ z pniem wysokości 2,20 m, które będą wymagały formowania gdy osiągną średnicę 2 m aby nie wyrosły nadmiernie za duże. Pod wiśniami będą rosły ozdobne trawy - wysokie miskanty z perowskią. Gdy wiosną trawy będzie trzeba ściąć zastąpią je czosnki olbrzymie z fioletowymi główkami. Na pierwszym planie wzdłuż płotu będą rosły zimozielone krzewinki - lawendy oraz trzmieliny. Schody prowadzące na teren działki będą podkreślały dwa rzędy kulek z berberysu o żółtych liściach.

W tym zakątku kontynuowany jest motyw z lawendy pod płotem. Wypełnienie tej luki stanowi hortensja ‘Limelight’ o białych olbrzymich kwiatach, pod nią będzie rosła kocimiętka. Zamiast hortensji można też zastosować budleję Dawida, np.: dwa zmieszane krzewy o białych i fioletowych kwiatach.

Strefa powyżej murka oporowego

Nad murkiem oporowym zaprojektowano nieregularną rabatę z różnorodną roślinnością. Występują tutaj zarówno byliny jak i trawy w różnorodnych barwach, Niektóre z tych roślin są zimozielone, w miejsce tych które zamierają na zimę będą posadzone rośliny cebulowe kwitnące wiosną: krokusy, tulipany, żonkile, szafirki, hiacynty itp.

Wybrukowane miejsce, w którym będzie huśtawka, otoczono zimozielonymi krzewinkami wrzosów oraz żurawek. W dalszej odległości umieszczono trawy - rozplenice japońskie pomiędzy którymi można jeszcze posadzić jakieś małe drzewko. Przy żywopłocie znajdować się będą trzy cisy kolumnowe, które będą delikatną przesłoną od sąsiada.

projekt małego ogrodu z zabudowie szeregowej

Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - wiosną
wizualizacja wiosna ogród w zabudowie szeregowej

Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - latem
wizualizacja lato ogród w zabudowie szeregowej

Wizualizacja - wzdłuż płotu graniczącego z sąsiadami - wszystkie rośliny
wizualizacja ogrodu

Wizualizacja - od strony tarasu - wszystkie rośliny
wizualizacja ogrodu

Projekt

Strefa poniżej murka oporowego.
Dwa wysokie szczepione na 2,2 m pni drzewa to Katalpy (surmie),
które same formują się w kulę. Pod katalpami będą trawy tego samego gatunku - wysokie do 2 m 
miskanty ‘Silberpine’. Wzdłuż płotu rytmicznie w układzie 2:3 będą rosły berberysy o żółtych listkach
i lawendy. Schody prowadzące na teren działki będą podkreślały dwa rzędy lawendy. Wiosną gdy trawy będzie trzeba ściąć ozdobą będą olbrzymie czosnki z fioletowymi główkami.

W kąciku po drugiej stronie schodów pozostawimy wierzbę mandżurską. Natomiast pod nią proponuję kocimiętkę, która jest tania i pokryje gołą ziemię wokół  drzewka. Jako kontynuację rytmu po drugiej
stronie zastosowano berberysy oraz lawendę.

Strefa powyżej murka oporowego.
Tą przestrzeń zaprojektowano tak, aby to miejsce nie było puste w zimie. Większość roślin wokół huśtawki, na wybrukowanym kole, to zimozielone krzewinki (kostrzewy, liriope, wrzosy, żurawki). Przy płocie proponuję trawę - trzcinnika, gdy wiosną będzie trzeba go ściąć, ozdobą w tym miejscu będą tulipany. Wiosną pośród kostrzew o niebieskim odcieniu pojawią się szafirki. Czerwone żurawki będą pięknie kontrastować z białymi tulipanami. Jesienią kiedy wszystko już przekwitnie wrzosy będą cieszyć oko. Za wrzosami będą rosły liliowce - odmiana o najdłuższym kwitnieniu 'Stella d'oro'  oraz niebieski przetacznik.

Kontynuując myśl rytmicznego  ogrodu, posadzono tutaj regularnie różne zimozielone krzewy, ale również trawy ozdobne i kwitnące byliny. Byliny będą kwitły w różnych porach. Przeważają tutaj barwy żółte oraz niebieskie. Żółte żurawki będą rozświetlały rabatę nawet gdy w danym momencie nic nie będzie kwitło. Ponadto zdobić będą kwitnące na żółto: rudbekie, przywrotniki oraz na niebiesko: szałwia omszona i irysy syberyjskie. Rabata nie jest wysoka więc nie przesłania od sąsiada. Aczkolwiek Tuż przy domu zaprojektowano zimozieloną laurowiśnię, która gdy dorośnie do 2 metrów z powodzeniem stworzy żywopłot, aby był on ładnie zagęszczony będzie trzeba go przycinać. Zaraz obok laurowiśni zaprojektowano tawułę, która wiosną kwitnie na biało tworząc fontannę kwiatów. Trawy stanowią rozplenice, które gdy zetniemy na wiosnę zastąpią czosnki olbrzymie.
projekt małego ogrodu z zabudowie szeregowej

Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - wiosną
wizualizacja wiosna ogród w zabudowie szeregowej

Wizualizacja tyłu ogrodu od ulicy - latem
wizualizacja lato ogród w zabudowie szeregowej

Wizualizacja - wzdłuż płotu graniczącego z sąsiadami - wiosną
wizualizacja ogrodu

Wizualizacja - wzdłuż płotu graniczącego z sąsiadami - latem
wizualizacja ogrodu

Wizualizacja - od strony tarasu - wszystkie rośliny
wizualizacja ogrodu





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz