niedziela, 26 czerwca 2016

Co wygryza dziury w liściach kaliny?


Szarynka kalinówka    Szkodnik ten jest ściśle związany z jedną rośliną żywicielską jaką jest kalina (Viburnum). Na liściach kaliny powoduje charakterystyczne wyżerki. Larwy wgryzają liście tworząc jakby labirynty. Czasami uszkodzenia są na tyle duże, że po liściu pozostaje jedynie unerwienie. Larwy unikają słońca więc na pierwszy rzut oka nie są widoczne na roślinie, ale wystarczy zajrzeć na spodnią stronę liścia i naszym oczom ukaże się sprawca.Jak rozpoznać szarynkę kalinówkę

     Jest to niewielki chrząszcz z rodziny stonkowatych. Osobniki dorosłe są wielkości 4,5-6,5 mm, posiadają podłużne pokrywy o zabarwieniu żółtawo-brązowym z czarnym deseniem, pokryte krótkimi jedwabistymi włoskami. Posiadają dość długie czółki w stosunku do ciała, samce mają dłuższe czółki niż samice. Jaja są okrągłe o średnicy 0,4mm., koloru ciemnożółtego do brązowego. Larwy o długości 6-9 mm są błyszczące zielonkawo-żółte do białawego. Ciało jest pokryte brodawkami.

Szarynka kalinówka

Cykl rozwojowy

     Zimują jaja złożone przez samice na jednorocznych pędach. W maju z jaj wylęgają się larwy, które żerują na młodych listkach przez około 4-5 tygodni. Po osiągnięciu dojrzałości schodzą do gleby w pobliżu rośliny żywicielskiej w celu przepoczwarczenia. Tuż pod powierzchnią tworzą kokony, z których po 10 dniach wychodzą już dorosłe osobniki. Samice składają jaja aż do końca października w wygryzionych w gałązkach otworach, które zasklepiają papką trocin i kału. W ten sposób składają od kilku do dwudziestu jaj przygotowanych do zimowania.  Na rok występuje jedno pokolenie.

Zwalczanie

     Ekologicznym sposobem ograniczania populacji szkodnika jest usuwanie młodych listków na końcach pędów z widocznymi objawami szkodnika ponieważ tam znajdują się jeszcze larwy, których należy się pozbyć poprzez np. spalenie. Szkodnik nie przejdzie pełnego cyklu rozwojowego więc w przyszłym roku możemy spodziewać się mniejszego porażenia przez owada, pod warunkiem że nie przylecą dorosłe osobniki z innych miejsc.


     Szkodnika można zwalczać także opryskami chemicznymi już przy zauważeniu pierwszych larw, aby uniknąć dalszych gołożerów. Do środków zwalczających szarynkę kalinówkę należą pyretroidy o działaniu kontaktowym, np. Fastac.

Szarynka kalinówka  Szarynka kalinówka  Szarynka kalinówkaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz