wtorek, 5 lipca 2016

Ogród działkowy też może być ozdobny - projekt ogrodu działkowego


Ogródek działkowy nie był typową uprawową działką z drzewami owocowymi, warzywnikiem i grządkami, jak to zwykle bywa w tego typu przestrzeniach. Ten mały fragment terenu był bogato urządzony w rośliny ozdobne. Ogród był bardzo zadbany i wyglądał jak prawdziwy przydomowy ogród, na którego łonie chciałoby się wypoczywać. Jedynie fragment działki o wymiarach 5x8 m pozostawał pusty, ponieważ właścicielka nie miała pomysłu jak go urządzić. 


     Pani znała się na podstawach dotyczących roślin, ale nie chciała sadzić roślin w chaosie, dlatego poprosiła mnie o pomoc przy projekcie oraz realizacji. 

     Projekt był tworzony zimą natomiast wczesną wiosną dokonano nasadzeń w dwóch etapach z powodu ograniczonej dostępności roślin. Podczas wywiadu dowiedziałam się, że Pani nie zależy na kwitnieniu roślin, natomiast interesuje ją zmienność roślin w czasie oraz ciekawe liście i owoce. Projekt miał być tani w realizacji dlatego nie projektowano drogich roślin. Według życzenia nie projektowano roślin w dużym zagęszczeniu ponieważ właścicielka lubi wolne przestrzenie pomiędzy roślinami.

    Zaproponowano trzy koncepcje, ponieważ ciężko było dokonać wyboru roślin na tak małej przestrzeni spośród tylu ciekawych odmian. W koncepcjach między innymi proponowano:


  • rośliny o barwnych liściach: funkia, żurawka, tawuły, berberysy, dereń 'Elegantisima'
  • rośliny zimozielone: sosny, irgi, jałowce, cyprysiki
  • rośliny o pięknym przebarwieniu na zimę: irgi, tawuły, morwa, sosna w odmianie 'wintergold', winobluszcz
  • rośliny o ozdobnych owocach: irgi, ogniki, suchokrzewy


Koncepcja 1
Koncepcja 2
 Koncepcja 3
     
     Docelowo właścicielka wybrała koncepcję nr 1. Rośliny zaprojektowano piętrowo.W najdalszej części dominantę stanowi morwa o jadalnych, smacznych, oraz zdrowych owocach po bokach towarzyszą jej dwie sosny: odmiana 'Sandringham' o niebieskich igłach oraz 'Wintergold', która przebarwia się na żółto w zimie. 

     Przy płocie będą rosły ogniki o kolorowych owocach oraz dereń 'Elengantisima', które będą stanowiły delikatną przesłonę. Pod morwą zaplanowano okrywowe irgi Dammera 'Major'. 

     W środkowej linii znajdują się różnobarwne jałowce, kosodrzewinę, a także irgi horyzontalne, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Przód wzdłuż ścieżki stanowią niskie jałowce, i berberysy. 

     Na froncie za płotkiem zaprojektowano naprzemiennie niskie berberysy 'Atropopurpurea nana' oraz cyprysiki 'Aurea Filifera Nana'. Taki niski "żywopłocik" nie będzie przesłaniał widoku na całość kompozycji.

Poniżej przedstawiam wizualizacje przyszłego wyglądu fragmentu działki.


Wizualizacja w lecie

Wizualizacja na jesień

 Wykonawstwo

Fragment działki przed realizacją

Przed przystąpieniem do nasadzeń, należało przygotować glebę. Usunięto chwasty, kamienie oraz martwe rośliny. Pozostałe żywe nie pasujące do kompozycji przesadzono.

Przed sadzeniem rośliny rozstawiono w doniczkach na docelowych miejscach

Końcowy efekt pierwszego etapu po nasadzeniu roślin. Rośliny są jeszcze młode więc teren może się wydawać bardzo pusty, natomiast gdy osiągną ostateczny rozmiar rabata będzie wyglądała bujnie.

 Krańce rabaty podkreślono trójkątami z berberysów i jałowców.

W ostatnim etapie dosadzono pozostałe rośliny. Rośliny wcześniej nasadzone wspaniale się przyjęły natomiast morwa zawiązała już owoce.
 
 Efekt ostateczny z innej perspektywy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz