poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Projekt ogrodu w donicach - balkonowy miejski ogród

Wielu ludzi pomimo braku ogrodu chce przebywać w otoczeniu zieleni, zwłaszcza w swojej prywatnej przestrzeni. Coraz więcej osób prosi mnie o projekty "ogrodów w donicach" na tarasach oraz balkonach gdzie niema możliwości sadzenia wprost do gruntu. W takim miejscu ogranicza nas jedno - miejsce. W odpowiednio dużych donicach możemy sadzić różne rośliny, ale gdy do dyspozycji są małe donice musimy się ograniczać do projektowania roślin karłowych, które poradzą sobie w małej przestrzeni.     Przedstawiam Wam 2 koncepcje zieleni na tarasie, które stworzyłam dla pewnej Pani. Podczas odwiedzin miejsca, w którym miał powstać projekt zastałam zakupione przez Panią donice, na które nie miała pomysłu jak je urządzić. 

     Jak zawsze zaproponowałam dwie koncepcje, aby pozostawić klientce wybór, by później w rezultacie zrobić ostateczny projekt. Właścicielce tarasu już same koncepcje spodobały się na tyle, że pozostaliśmy przy nich i nie dokonywaliśmy żadnych zmian. 

     Pokazałam właścicielce dwa sposoby ułożenia donic, które zakupiła wcześniej w supermarkecie. Donice wykonane są z drewna i mają wymiary 40x80 cm. Pani zakupiła 8 donic, które poleciłam ocieplić od środka styropianem, ponieważ projektowane w nich rośliny mają być wieloletnie, a ocieplenie pozwoli im przetrwać zimę. 

     Donice były nie do końca szczelne, więc na warstwę styropianu zaproponowano uszczelnienie folią. Takie zabezpieczenie pozwoli uniknąć wyciekania wody z donic na taras. Aby zabezpieczyć rośliny przed przelaniem (nadmiernym podlaniem) zaproponowano zastosowanie na dnie 8 cm warstwy lekkiego keramzytu. Keramzyt kazano oddzielić białą fizeliną, by nie przemieszały się poszczególne warstwy.


     Projektowano tak aby rośliny kwasolubne znajdowały się w jednej donicy, a rośliny które lubią ziemię uniwersalną w innych donicach. Uniknięto w ten sposób przemieszania się gleby. Na koncepcjach umieszczono opisy poszczególnych donic. 

     Właścicielka woli styl luźny i rozmaitość barw i kolorów, dlatego nie projektowano zieleni w nowoczesnym stylu. Tylko w niektórych miejscach występuje rytm.

     Niestety Pani nie wybrała jednej konkretnej koncepcji i stwierdziła, że będzie sama wykonywała sukcesywnie częściowo z jednej koncepcji i częściowo z drugiej.


Koncepcja 1
Koncepcja 2


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz