sobota, 20 stycznia 2018

Ogródek w donicy na balkonie


Rośliny na balkonie
Plansza przedstawia trzy koncepcje do porównania dla właścicielki. Przed przystąpieniem do projektu koncepcyjnego przeprowadzono wywiad na temat ulubionych roślin. 

Zaprojektowano głównie różne kombinacje roślin zimozielonych, aby ten mini ogródek cieszył oko okrągły rok. Podczas wizyty wymierzono dokładnie balkon, aby zamówić specjalną, ocieploną donicę.


Rośliny na balkonie

Rośliny na balkonie
Pierwsza koncepcja to rytmicznie ułożone rośliny, które tworzą trzy piętra roślinne.

Pierwszy rząd stanowią trzmieliny pnące oraz barwinki większe o kolorowym ulistnieniu, które w miarę wzrostu będą zwisały z donicy, tworząc dekoracyjne warkocze liści. 

Kolejne piętro to wrzosy, które umieszczono jako roślinę sezonową, wprowadzającą mocną barwę. Wrzosy w kolejnym sezonie będzie można wymienić na inne aktualnie kwitnące rośliny. 

Ostatnie piętro tworzą rośliny iglaste. Kolumnowe odmiany żółtolistnego cisa poprzeplatano cyprysikami w odmiana 'Nana'. Rośliny te będą rosły wolno i karłowo, a wszystkie dają się formować.

Rośliny na balkonie
Koncepcja druga złożona jest z wielu barwnych roślin, które zdobią zarówno kwiatem jak i liściem. 

Centralnie umieszczono bukszpana formowanego w kulę na nóżce. Natomiast u jego stóp umieszczono w rytmicznie lawendy i cyprysiki 'Nana'. 

Na pierwszym planie umieszczono rośliny, które będą zwieszać się z donicy (trzmieliny pnące oraz bluszcze). Wolne przestrzenie uzupełniono żurawkami, które charakteryzują się pięknie wybarwionymi liśćmi.

Rośliny na balkonie
Koncepcja trzecia składa się z karłowych roślin iglastych.

Centralnie umieszczono kulę na nóżce uformowaną z jałowca o niebieskim igliwiu. Pod tym małym drzewkiem zaprojektowano kolorowe wrzosy. 

Tłem dla kompozycji są karłowe tuje kolumnowe, które w razie nadmiernego wzrostu należy przycinać. Z przodu małego ogródka umieszczono różnokolorowe jałowce płożące, które w miarę wzrostu będą się zwieszały z donicy.

Rośliny na balkonie
Zamówiono donicę już zabejcowaną, która została w środku ocieplona styropianem oraz zabezpieczona folią. Na dno donicy wysypano warstwę keramzytu, która będzie odprowadzała nadmiar wilgoci. Następnie wysypano ziemię.

Na zdjęciu widzimy pierwsze przymiarki sadzonych roślin.
Rośliny na balkonie

Rośliny na balkonie
 Teraz już tylko pozostaje cieszyć się mini ogródkiem i regularnie go pielęgnować. 

Rośliny w miarę upływu czasu będą się zagęszczać i tworzyć bardzo gęstą kompozycję.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz