niedziela, 24 kwietnia 2016

Jak ciąć forsycję?

     Przepiękne żółte kwiaty forsycji przyciągają wzrok wielu gapiów. Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem, co roku należy ciąć forsycję. Ważny jest odpowiedni termin i sposób cięcia. Cięcie odmładza krzew i powoduje zwiększenie intensywności kwitnienia.


Termin cięcia

     Forsycję tniemy tuż po przekwitnięciu. Na zdjęciu uchwyciłam fazę wzrostu forsycji, w której najlepiej wykonać ten zabieg. W zależności od pogody oraz regionu Polski forsycja przekwita w różnym czasie. Dlatego należy prowadzić obserwacje. Cięcie najlepiej wykonać jeszcze przed wypuszczeniem liści, ale ponieważ forsycja dość długo utrzymuje na krzewie kwiaty nawet już przekwitłe, należy to zrobić gdy kwiaty nie wygadają już tak atrakcyjnie. Tak dobrany termin zabiegu pozwoli forsycji zawiązać nowe pączki kwiatowe na przyszły sezon. Forsycja kwitnie na pędach zeszłorocznych więc gdy utniemy pędy w lecie może się zdarzyć, że w ogóle nie zakwitnie bądź bardzo słabo.
     We Wrocławiu właśnie obserwuję, że to jest najwłaściwszy czas do wykonania tego zabiegu, ponieważ forsycja zaczyna wypuszczać młode listki. Zwykle termin zabiegu przypada to na koniec kwietnia lub początek maja.

Sposób cięcia

     Tniemy pędy na 1/3 długości od góry. Starsze nierozgałęzione pędy możemy skrócić o połowę. Pozbywamy się także martwych suchych oraz chorych pędów. Przycinając patrzymy aby pączek, nad którym tniemy był zdrowy i skierowany na zewnątrz krzewu. Możemy co kilka lat przerzedzać krzewy, wykonać tak zwane cięcie prześwietlające dzięki czemu będzie lepszy dostęp światła do wewnętrznych partii krzewu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz