poniedziałek, 2 maja 2016

Ciecie migdałka trójklapowego


Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)
     Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) to wspaniały krzew, który kwitnie przepięknymi pełnymi różowymi kwiatami. Wyróżniamy dwie często spotykane formy migdałka: krzewiastą oraz szczepioną na pniu w formie małego drzewka. Aby co roku otrzymywać dużą ilość tych wspaniałych kwiatów ważne jest prawidłowe cięcie. Regularne cięcie pozwoli zachować zgrabny kształt rośliny i zapobiegnie występowaniu chorobom grzybowym, m.in.: szarej pleśni oraz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych...Sposób cięcia

     Migdałka tniemy systematycznie raz do roku. Coroczne przycinanie ma pozytywny wpływ na migdałka. Dzięki niemu migdałek zyska formowany kształt, a przy okazji będzie się stopniowo zagęszczał.
     Najlepszym terminem na cięcie jest moment tuż po przekwitnięciu. Zwykle przypada on na maj/czerwiec. Zbyt późne cięcie latem może spowodować, że migdałek nie zawiąże pączków kwiatowych na przyszły sezon, a zbyt wczesne (wczesna wiosna) spowoduje że zetniemy pędy już z zawiązanymi pączkami.
     Usuwając pędy z przekwitłymi kwiatostanami zapobiegniemy rozwojowi szarej pleśni na kwiatach. W warunkach wysokiej wilgotności grzyb może rozwinąć się w bardzo szybkim tempie.

Termin cięcia

     Przede wszystkim należy usuwać pędy chore, stare, uszkodzone i martwe, zapobiegając w ten sposób rozwojowi różnych chorób. Ten zabieg polepszy także kondycję i estetykę krzewu.
     Pozostałe zdrowe pędy należy skracać na około 1/3 z długości pozostawiając pozostałe 2/3 gałązek na krzewie.
     Czasami wartko odmłodzić krzew i wykonać cięcie prześwietlające wycinając najstarsze pędy oraz przerzedzając zbytnio zagęszczone gałązki.
     Tnąc poszczególne pędy powinno się zwracać uwagę, aby pączki przy miejscu cięcia były skierowane na zewnątrz krzewu.
     U krzewów zaszczepionych na pniu mogą występować odrosty na pniu, które należy usuwać, ponieważ są dzikie i nigdy nie zakwitną. 

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)


Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)