czwartek, 7 kwietnia 2016

Projekt ogrodu w luźnym stylu - ogród bezpieczny dla dzieci

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu Projekt działki o dość nietypowym kształcie, umiejscowionej w miejscowości pod Wrocławiem. Dom w centralnej części działki jest już na wykończeniu, natomiast ogród należało zaprojektować od podstaw. 

W pierwszym etapie wyznaczono podjazd oraz ścieżki wokół domu. Budynek wykonany jest w stylu nowoczesnym z dwuspadowym dachem. Do domu przylega taras, który rozciąga się na dwie ściany budynku. Właściciele ogrodu mają trójkę małych dzieci, co należało wziąć pod uwagę przy doborze gatunkowym roślin. Działka jest pusta, a jedyną rośliną, którą Państwo chcieliby zachować jest orzech włoski. W ogrodzie wyznaczono strefę rekreacyjną dla dzieci, strefy ozdobne w różnych częściach działki oraz strefę uprawną. 

      Elementami małej architektury zaplanowanymi na działce są: altano-domek z trejażem, piaskownica, huśtawka, trejaż nad przejściem, źródełko z zamkniętym obiegiem wody, obudowa na śmietnik, a także mini szklarnia. Pomiędzy działkami znajduje się przejście do rodziny, która mieszka tuż obok, tam również zaprojektowano ścieżkę.

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Koncepcja 1
Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Koncepcja 2    
     Zaproponowano dwie koncepcje. Pierwsza koncepcja o prostych liniach z rytmicznym układem roślin. Druga o miękkiej falistej linii oraz luźnym układzie roślin. Właścicielka jest pasjonatką wielu gatunków roślin i chciałaby aby ogród był kolorowy, kwitnący i zaskakujący przez cały rok. Stąd państwo zdecydowali się na łagodny styl ogrodu z dużą różnorodnością roślin. Wybrana koncepcja uległa na drodze projektowania wielu zmianom zanim utworzono ostateczną wersję projektu.
Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Wersja czarno-biała projektu

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Wersja kolorowa ostatecznego projektu

WIZUALIZACJE

Poniżej wizualizacja części wejściowej do domu. Zaprojektowano dwie symetrycznie ustawione katalpy w odmianie 'Nana', podkreślając wejście do budynku. Pod okapem drzew zaplanowano lawendę z tawułami.

  Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu

 Dalsza wizualizacja przedstawia przód działki widziany od strony ulicy. Fragment działki tuż przed domem pozostawiono odsłonięty ponieważ, jest to wyjątkowo ozdobna część ogrodu, którą z pewnością można się pochwalić. Zaprojektowano zimozieloną ścianę z tuj 'Smaragd' w celu przesłonięcia tarasu przed niepożądanymi widzami.

  Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu

Wizualizacja poniżej przedstawia widok z tarasu na większą część ogrodu. Właściciele woleli nie wydeptywać trawnika więc zaprojektowano luźne ścieżki z płyt kamiennych poukładanych w trawniku. Na przodzie strefa zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawką pod wspomnianym wcześniej orzechem włoskim, który już rośnie na działce. W dalszej części rabata z rytmiczną obwódką z traw. Wśród rabaty swoje miejsce znalazła mała szklarnia. Po prawej stronie wizualizacji znajduje się strefa upraw gdzie będą rosły drzewka i krzewy owocowe. Tuż za drzewkami zaplanowano grządki, gdzie będzie można uprawiać warzywa oraz zioła. Na samym skraju działki znajduje się altanko-domek, w którym będą mogły się bawić dzieci, a równocześnie może posłużyć jako magazyn narzędzi ogrodniczych. Do domku zamontowany będzie trejaż na winogrono. Tuż za domkiem dominanta w postaci dużego drzewa - lipy drobnolistnej 'Greenspire'.

     Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu

Kolejna wizualizacja przedstawia strefę nawiązującą do stylu japońskiego. Jest to strefa vis a vis tarasu więc właściciele będą mogli obserwować zmienność tej strefy w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Jako osłonę dla zachowania intymności zaprojektowano żywopłot z tuj 'Golden Smaragd'. W tej strefie znajdują się między innymi: kolon palmowy, miłorząb japoński, iglak formowany w stylu bonsai, trawy ozdobne, wrzosy, formowane na kulę bukszpany oraz rajskie jabłuszko. Ciekawym akcentem jest źródełko z zamkniętym obiegiem wody, które stanowią trzy wyrzeźbione w kamieniu kule. W tej strefie właściciele będą mogli wypoczywać przy uspokajającym szumie wody ze źródełka.


Poniżej przedstawiono strefę ozdobną w reprezentacyjnej części przed domem. Przestrzeń pomiędzy ścieżką, a domem przedzielono falistą linią, która oddziela nawierzchnię wysypaną żwirem od nawierzchni z korą. Tuż przy domu gdzie zaproponowano nawierzchnię z korą zaprojektowano wyższe rośliny m.in.: hortensje, trawy ozdobne, różnorodne iglaki. Dominantami są tutaj cedr oraz jodła, którą można przyozdobić na święta. Na nawierzchni żwirowej zaprojektowano formowane na kule bukszpany poprzeplatane kostrzewą siną.


Poniżej przedstawiono tę samą część w kilku różnych wersjach: wiosną, latem, latem bez magnolii na trawniku, aby odsłonić dalszy plan oraz rabatę pokazaną w starszym wieku. W tej części zaprojektowano żywopłot z tuj 'Smaragd', buka 'Purpurea pendula', cyprysowca Leylanda, cyprysika 'Pendula', wiśnię 'Amanogawę', a także wiele innych krzewów i bylin. Rabata jest bardzo kolorowa i zmienna w ciągu całego roku. 

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok wiosenny
Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok w lecie bez magnolii
Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok w lecie z magnolią
Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok z roślinami w starszym wieku


Kolejna wizualizacja przedstawia część w otoczeniu obudowy śmietnika. Przez środek przebiega ścieżka z płasko ciosanych kamieni doprowadzająca do obudowy. W otoczeniu znajdują się różne rośliny zimozielone: sosna, jodła, jałowce, tuje, trzmieliny oraz rododendrony z wrzosami. Ponadto zaprojektowano rośliny liściaste kwitnące o różnych porach roku lilak, róże, piwonie, lawendy, rododendrony oraz wrzosy. Ścieżkę podkreślają rytmicznie ułożone tuje kuliste oraz płożące jałowce i trzmieliny. Wykonano dwa widoki wiosenny oraz w lecie.

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok wiosną

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok latem

Omawiane wcześniej przejście pomiędzy działkami podkreślono rytmicznie zaplanowanymi szałwiami oraz przywrotnikiem, a także trejażem porośniętym różami pnącymi. 

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu

   Tuż przy tarasie zaprojektowano lekko pochyłą skarpę, którą będą porastać jałowce, pomiędzy którymi kwitnące floksy szydlaste będą stanowiły bardzo ozdobny akcent. Ścieżkę po jednej stronie podkreślono kulistymi tujami a po drugiej różnymi bylinami oraz trawami ozdobnymi. Za siatką poza granicami działki znajduje się rów melioracyjny stąd zainspirowało to mnie do stworzenia zakątka z gatunkami, które naturalnie występują przy rowach melioracyjnych oraz odmianami, które uwielbiają wysoką wilgotność podłoża. Dlatego w tej strefie swoje miejsce znajdą m.in.: wierzby, tataraki, irysy i tojeście.

Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok wiosną
Projekt ogrodu przydomowego w luźnym stylu
Widok latem


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz