poniedziałek, 28 marca 2016

Co zaatakowało bukszpan?

Przędziorek bukszpanowiec
     Bukszpan – tradycyjna ozdoba koszyczków świątecznych oraz materiał stosowany do tworzenia palm. Symbolizuje nadzieję chrześcijan na zmartwychwstanie oraz nieskończoność życia. Jako, że jest rośliną wiecznie zieloną, gdy coś zakłóci jej rozwój bądź zniszczy liście oznacza to, że objawy te pozostaną na roślinie dopóty dopóki bukszpan nie wytworzy młodych zdrowych przyrostów.
     Czy ozdabiając koszyczek na święta waszą uwagę przykuły dziwne kropeczki na liściach bukszpanu? Czasami zdarzy nam się kupić, bądź też zerwać z naszego ogrodu tego typu bukszpan. Zastanawiacie się pewnie co to za objawy. Czy są groźne? Co je powoduje? Ja sama napotkałam ten problem podczas ozdabiania koszyczka. W pośpiechu na ryneczku kupiłam bukszpan, który okazał się felerny. Już z daleka bukszpan wydawał się dość jasny i lekko rudawy, ale nie przyglądałam mu się bliżej. Dopiero gdy przyszłam do domu na górnej stronie liści zauważyłam wiele drobnych żółtych cętek. Oczywiście już było za późno na zmiany i pozostałam przy zakupionym bukszpanie i takowym ozdobiłam koszyczek. Natomiast diagnoza na podstawie zaobserwowanych objawów była następująca:

Przędziorek bukszpanowiec (bukszpanowy) (Eurytetranychus buxi)

     Mikroskopijnych rozmiarów szkodnik należy do rzędu roztoczy oraz rodziny przędziorkowatych. Żeruje jak sama nazwa mówi na bukszpanach.

Objawy

     Objawy są dość charakterystyczne przy występowaniu tego szkodnika. Jak już wspomniałam wcześniej na górnej powierzchni blaszki liściowej pojawiają się drobne cętki. Cętki mogą się stopniowo powiększać tworząc żółte plamy. Te żółte przebarwienia są efektem wysysania soków rośliny przez przędziorki, które żerują na dolnej stronie blaszki liściowej. Na dolnej stronie nie widać żadnych zmian, nawet przędziorki jest bardzo trudno dostrzec, ponieważ są tak małe. Przędziorki te osiągają rozmiary od 0,4-0,45mm. 

Rozwój

     W ciągu roku może wystąpić do 10-ciu pokoleń. Jedno pokolenie w zależności od temperatury rozwija się od 12,6 dni (w temp. 24⁰C) do 27,7 dni (w temp, 16⁰C). Samice składają do 50 jaj na spodzie liści. Biorąc pod uwagę ilość pokoleń w ciągu roku oraz płodność szkodnika można sobie wyobrazić do jakich szkód może doprowadzić tak wieka ilość przędziorków.
     Zimują jaja złożone przez samicę po dolnej stronie liści wzdłuż brzegów. Jaja zimują w pakiecikach po 10-150 sztuk. Wylęg pierwszego pokolenia wypada przeciętnie w kwietniu gdy temperatura przekracza 14⁰C, zwykle w tym terminie przypada również pękanie pąków.

 Zwalczanie

     Kupując sadzonki bukszpanu zwracajmy uwagę na ich zdrowotność, aby nie przynieść sobie do ogrodu szkodnika już na początku.

     Jedynym sposobem na zwalczenie szkodnika w razie pojawu są opryski chemiczne. Najlepiej wykonać je jak najwcześniej. Pierwszy zabieg należy wykonać już po wylęgu pierwszych larw z jaj zimujących. Pierwszy oprysk można wykonać preparatem Apollo 500 SC. Kolejne zabiegi wykonać innymi preparatami na przędziorki np. Talstar 100 EC z grupy pyretroidów. Warto używać preparatów z różnych grup chemicznych, ponieważ w ten sposób unikniemy uodpornienia się przędziorków.

Przędziorek bukszpanowiec  Przędziorek bukszpanowiec  Przędziorek bukszpanowiec
 Powyższe zdjęcia przedstawiają uszkodzenia liści spowodowane przez przędziorka. Te drobne plamki na liściach to nie jest żaden bród czy też złudzenie, to miejsca, z których przędziorki wysysały soki rośliny.