piątek, 18 marca 2016

Choroba na owocach ognika szkarłatnego? - co to takiego

Parch ognika (Spolocea pyracanthae)
Dawniej wśród zieleni miejskiej istniał trend do nasadzeń ozdobnych z ognika szkarłatnego, stąd wiele starych okazów dumnie prezentuje się na naszych osiedlach. Dziś ta roślina nie jest doceniana i nie sadzi się jej we współczesnych osiedlach głównie z obawy na trujące owoce oraz klujące ciernie. Ta piękna roślina zdobi białym kwieciem, półzimozielonymi liśćmi, ale także różnobarwnymi owocami. A co jeśli pewna choroba zniszczy walory estetyczne tej pięknej rośliny? Podobnie jak jabłonie również należące do rodziny różowatych i ognik doczekał się swojego odpowiednika parcha. Parch ognika jest jedną z groźniejszych chorób ognika potrafiących oszpecić liście oraz owoce.


Parch ognika (Spolocea pyracanthae)

Objawy

     Na wierzchniej stronie liści pojawiają się chlorotyczne, żółte plamy około 4-6 mm wielkości. Natomiast na dolnej stronie blaszki liściowej tuż pod plamami pojawiają się brunatne przebarwienia. Czasem brązowe przebarwienia pojawiają się także na górnej stronie liści. Z czasem plamy powiększają się łącząc się w większe. Przez grzyba liście zaczynają stopniowo żółknąć i zamierać. Krzew powoli traci liście. Podobne objawy występują na owocach. Ciemne plamy pokrywając powierzchnię owocu i niszcząc jego walory dekoracyjne. Plamy potrafią się ze sobą zlewać pokrywając cały owoc. Plamy na owocach posiadają ciemnobrązowy nalot jest to skupisko trzonków i zarodników konidialnych grzyba. Dzięki zarodnikom konidialnym grzyb rozprzestrzenia się na inne części rośliny. Podobnie jak w przypadku parcha jabłoni owoce broniąc się wytwarzają na owocach korek. W rezultacie owoce tracą kolor, a ich dekoracyjność jest znikoma. Również na pędach mogą pojawiać się plamy. Najszybszy rozwój choroby obserwuje się warunkach dużej ilości opadów i wysokiej wilgotności powietrza.

Cykl rozwojowy

     Zarodniki grzyba zimują na liściach, owocach oraz zainfekowanych pędach. Jak wspomniałam powyżej plamy na liściach, owocach oraz pędach tworzy skupisko trzonków konidialnych, a na nich znajdują się zarodniki konidialne, które są przyczyną infekcji pierwotnej. Zarodniki te są przemieszczane przez wiatr oraz krople deszczu i potrafią zainfekować nawet zdrowe i nieuszkodzone tkanki. Grzybnia początkowo rozwija się pod nabłonkiem na skórce, gdy zaczynają dojrzewać zarodniki konidialne nabłonek zostaje rozerwany. Na powierzchni liści, owoców lub pędów tworzą się „strupowate” plamy, a kolejne zarodniki konidialne stanowią źródło infekcji wtórnych. Choroba rozwija się bardzo szybko w optymalnych dla patogenu warunkach. Przy wysokiej wilgotności i temperaturze 16⁰C choroba rozwija się w ciągu 2 tygodni natomiast w niższej temperaturze choroba rozwija się w ciągu 3-5 tygodni.

Zwalczanie

·             Najważniejsze jest usuwanie i pozbywanie się np. poprzez palenie chorych liści, owoców oraz pędów. Gdy roślina zrzuci liście (zazwyczaj ognik ogałaca się na wiosnę) należy wygrabić dokładnie liście. Porażone owocostany i pędy powinno się wycinać. Dzięki takim zabiegom pozbędziemy się źródeł infekcji.

·              Podczas podlewania nie powinno się moczyć całej rośliny. Dlatego projektując nawodnienie lepiej jest zastosować nawadnianie kropelkowe zamiast zraszaczy, które pryskają wodą na całą roślinę. Sadźmy ogniki w miejscach przewietrzanych, po deszczu rośliny będą szybciej schły.

·              Kolejną rzeczą, od której warto zacząć przygodę z ognikiem jest dobór odpowiedniej odmiany. Obecnie na rynku są dostępne gatunki i odmiany odporne na parcha ognika. Przykładem mogą być: pyracantha coccinea ‘Government Red’,’Rutgers’ i ‘Prostrata’, pyracantha koidzumi ‘Bella’,’Duval’ oraz ‘Santa Cruz Prostrata’, pyracantha rogersiana ‘Flava’ i ‘Shawnee’, Pyracantha ‘Fiery Cascade’.

·              Ostatecznym rozwiązaniem gdy wszystkie metody zawiodły jest oprysk chemiczny. Oprysk wykonujemy od razu gdy wykryjemy pierwsze objawy. Ale już wiemy, że nasz ognik co roku jest porażany przez parcha, należy już wiosną po wypuszczeniu liści wykonać oprysk zapobiegawczy. Opryski powtarza się 3-, 4-krotnie co 14 dni stosując naprzemiennie fungicydy z różnych grup chemicznych. W taki sposób osiągniemy najlepsze efekty.

Parch ognika (Spolocea pyracanthae)       Parch ognika (Spolocea pyracanthae)  Parch ognika (Spolocea pyracanthae)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz