Zaprojektowano wiele roślin o kolorowym ulistnieniu, kwitnących o różnych porach roku, a także zimozielonych, które w zimie będą stanowiły osłonę od wiatru i sąsiadów, którzy w przyszłości mają się pojawić na sąsiedniej działce.
Dookoła działki rozpościerają się piękne widoki, ale jednak mocne wiatry w tym miejscu powodują, że wymagana jest tutaj przesłona w postaci "zielonej ściany".
Wysokie zimozielone iglaki poprzeplatane z roślinami liściastymi będą stanowiły osłonę ogrodu. Ogród w rejonie Kudowy Zdrój, gdzie lokalne warunki są dość surowe, więc w projekcie użyto gatunki i odmiany roślin cechujące się najwyższą mrozoodpornością.
Linia obrzeża została poprowadzona łagodnie w formie fali, która umożliwią łatwe koszenie trawnika. Spory trawnik umożliwi swobodną rekreację.
Koncepcja 1
Tuż przy wejściu znajdują się dwie małe rabaty gdzie utworzono kompozycje lustrzane. W ten sposób powstały ramy ścieżki do domu. Centralnie na rabatach będą rosły jodły kuliste zaszczepione na pniu. Po łuku będą rosły zimozielone rośliny: trzmieliny i lawendy.W kolejnym rzędzie będą rosły azalie i zimozielone turzyce, z pomiędzy których wyrastać będą lilie. Wolne przestrzenie wypełnią wrzosy. Wzdłuż płotu będą rosły zimozielone iglaki czasami po kilka w rzędzie. Dominanty będą stanowiły wyższe drzewa, takie jaki: śliwa wiśniowa 'Pissardi', klon jesionolistny 'Flamingo' i magnolia.
Koncepcja 2
Centralny punkt rabat prowadzących do domu będą stanowiły hortensje bukietowe 'Limelight'. Łuki podkreślały będą naprzemiennie posadzone lawendy i liliowce 'Stella d'oro'. Wokół zaprojektowane azalie, pierisy, wrzosy, jałowce, barwinki i dabecje.
Rabaty wzdłuż ogrodzenia wzbogacono o kilka falek utworzonych z wypełnieniem nawierzchni ozdobnym żwirem, które nadają wyjątkowego charakteru ogrodowi. Główne dominanty stanowią drzewa: katalpa 'Nana', wiąz 'Wredei', wiśnia 'Royal Burgundy'.
Projekt
Spośród obu koncepcji wybrano drugą. Doprojektowano pasmo roślinności wzdłuż płotu od strony drogi dojazdowej, aby osłonić ogród. Roślinność ponumerowano i opisano.
Falista linię ogrodu podkreślono kilkoma akcentami o odmiennej nawierzchni, na której będą rosły zimozielone rośliny, m.in.: tuje kuliste, bukszpany formowane, kostrzewy sine i zawciągi. Dominantami w ogrodzie są drzewa takie jak: katalpa 'Nana', wiąz 'Wredei', śliwa wiśniowa 'Pissardi' oraz głóg 'Paul's Scarlet'.
Wizualizacja 1
Widok przed
Widok wiosną. Na łuku rabaty będą rosły lawendy, a towarzyszyć im będą tulipany. Na rabacie będą również kwitły pierisy, rododendrony i azalie.
Widok latem. Latem do pełni kwitnienia obudzi się hortensja bukietowa 'Vanilla faise', stopniowo przebarwiająca się od bieli do czerwieni. Również pięknie pachnące lawendy będą w pełni kwitnienia, a pomiędzy nimi kontrastujące żółte liliowce 'Stella d' oro'.
Wizualizacja 2
Widok przed
Widok wiosną. Na rabacie po drugiej stronie rośliny będą rosły w odbiciu lustrzanym. Na prostokątnej odnodze łukowatej rabaty, dominować będzie drzewko - karłowy miłorząb japoński 'Mariken'. Wzdłuż będą rosły karłowe sosny 'Wintergold' - przebarwiające się w zimie na żółto, a pomiędzy nimi będzie się wił wężyk z wrzosów. Dodatkowo będą tu rosły żurawki i jałowce.
Widok latem. W pełni lata zakwitną hortensje, w jesienią wrzosy. Przy długo utrzymujących się niskich temperaturach zaczną się przebarwiać na żółto igły sosny. Miłorząb japoński przed zrzuceniem liści przebarwi się na cytrynkowo-żółto.
Wizualizacja 3
Widok przed
Widok latem. A tu już widok od przodu. Do domu zapraszają dwie hortensje bukietowe 'Vanilla fraise'.
Wizualizacja 4
Widok przed
Widok wiosną. Największym drzewkiem w ogrodzie będzie śliwa wiśniowa 'Pissardi', która będzie kwitła pięknie na różowo. Wiosną w tej części ogrodu będzie też kwitł: lilak Meyera 'Palibin', irga, kalina koralowa, szałwia omszona. Na przedwiośniu w wielu miejscach wyłonią się kwiaty roślin cebulowych. W ogrodzie będzie również wiele odmian o kolorowych ulistnieniu, np. żółtym, purpurowym i białym.
Widok latem. Latem oprócz wielobarwnych roślin, ozdobą będą kwitnąca: juka, krzewuszka, floksy, tawuły, tawułki, szałwie, rudbekie, liliowce. W kącie ogrodu kompozycje będzie podkreślała falka z bukszpanami i kostrzewą siną na żwirowej nawierzchni.
Wizualizacja 5
Widok przed
Widok wiosną. W rogu ogrodu, przy studni będzie rosła katalpa 'Nana' o kulistym pokroju. Pod nią będą rosły hortensje. Wzdłuż obrzeża jeden z łuków podkreślać będą bukszpany i tuje kuliste z kwitnącymi wiosna zawciągami. Wiosna zakwitnie lilak, jaśminowiec, a także wszelkie azalie i rododendrony, ponadto byliny: floksy, goździki, kocimiętki.
Widok latem. Latem hortensje zakwitną na biało. W pełni kwitnienia będą też róże okrywowe, podkreślające purpurowego buka 'Fountain'.
Wizualizacja 6
Widok przed
Widok wiosną. A tak prezentować się będzie różnorodny żywopłot od strony ulicy. Charakterystyczną dominantą z tej strony będzie głóg 'Paul's Scarlet'. Ponadto ścianę zieleni będą tworzyły zimozielone iglaki: jałowce 'Blue arrow', cyprysik 'Ivonn', sosna 'Green tower' i tuje 'Smaragd'.
Widok latem. W pełni lata pod okapem głogu zakwitną krzewuszki 'Variegata'. Wysoką osłonę będzie stanowił również dwu-metrowy słoneczniczek i wysokie trawy ozdobne - miskanty.
Dziękuję za miłe słowa 😊
OdpowiedzUsuńSuper blog. Gratulacje. Na pewno będę śledzić. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję pięknie! Pozdrawiam serdecznie 😊
UsuńBardzo fajnie napisane i zwizualizowane.
OdpowiedzUsuńDziękuję za inspirację.
Wydaje mi się, że rośliny nie mają aż takich żywych kolorów ;) Jednakże wizualizacja naprawdę fajna :)
OdpowiedzUsuń____
prezent dla gołębiarza
Zdecydowanie zmiana na lepsze!
OdpowiedzUsuń