poniedziałek, 7 marca 2016

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

     Oczar wirginijski to niesamowita roślina, która potrafi nas zaskoczyć w środku zimy pięknymi złoto-żółtymi kwiatami. To wspaniałe kiedy podczas zimowej nostalgii nagle pojawia się promyczek, który potrafi rozweselić nawet największego ponuraka. 

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)        Oczar może zakwitnąć w zależności od warunków atmosferycznych w środku zimy. Kwitnie kilka tygodni, a kwiaty mogą się pojawić w przedziale czasowym od listopada do marca. Kwiaty pojawiają się w okresie bezlistnym więc wprost „rzucają się w oczy”. Barwa kwiatów jest intensywnie żółta. Płatki kwiatów są wydłużone i tasiemkowate.

     Z kwiatów powstają twarde, zdrewniałe owoce - orzeszki. Owoce posiadają ciekawą właściwość po dojrzeniu wyrzucają nasiona na dalekie odległości.

     Oprócz charakterystycznych kwiatów w późniejszym okresie ozdobę stanowią liście. Liście dość duże (ok 15cm) odwrotnie-jajowate z falistym brzegiem. Na liściach występuje delikatne miękkie owłosienie, a na spodzie są zwykle jaśniejsze. Na jesień fantastycznie się przebarwiają na kolor żółto-pomarańczowo-brązowe dzięki czemu roślina wygląda jakby płonęła.
     
     Oczar wirginijski dorasta maksymalnie do 4m po wielu latach, przeciętnie osiąga 2m wysokości i szerokości. Może on występować w formie krzaczastej lub niewielkiego drzewa. Pokrój tej rośliny jest  specyficzny, ponieważ przybiera kształt fontanny lub lejka.


     Roślina ma niewielkie wymagania. Może rosnąć w słońcu oraz półcieniu. Wymaga dość żyznej gleby średnio wilgotnej. Nie wymaga również przycinania.