Sosna oścista (Pinus aristata)

Sosna oścista (Pinus aristata)
     Sosna oścista to roślina wyjątkowa z wielu względów. Swoją długowiecznością potrafi zaskoczyć. Jedne z najstarszych okazów szacuje się nawet na 4 tysiące lat. Drzewo to rośnie bardzo wolno w ciągu roku ma przyrost przeciętnie 10cm, a w wieku 30lat osiąga 3m. Maksymalnie jest w stanie osiągnąć 9m. Roślina przyjmuje dość nieregularny pokrój krzaczasty bądź niewielkiego drzewa.

     Jest to 5-cio igielna sosna co oznacza, że igły są zebrane po 5 w pęczku. Igły są tak gęsto rozmieszczona na pędzie, że przypominają szczotkę. Na ciemnozielonych igłach wyróżniają się białawe kępki żywicy, które jak wspomniałam we wcześniejszym poście przypominają szkodnika - ochojnika sosnowego.

     Sosna oścista zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym szyszkom. Szyszki 9cm wielkości złożone są z ościstych łusek, które są haczykowato powyginane.

szyszka sosny ościstej
www.wikipedia.org
     Sosna oścista jest mało wymagająca jeżeli chodzi o podłoże, potrafi rosnąć nawet na jałowej glebie. Jest w pełni mrozoodporna, ale także bardzo dobrze znosi suszę. Jedynym wymaganiem jakie powinno być spełnione to stanowisko słoneczne. Roślina nie toleruje półcienia i cienia gdyż w zbyt dużym zacienieniu zrzuca igły. Sadząc sosnę w cieniu bardzo długo będziemy cieszyć się pięknym igliwiem, ponieważ sosna ta potrafi utrzymywać te same igliwie przez 15 lat. Po tym czasie igły są wymieniane na nowe.

Kilka ciekawostek

  • Sosna ta jest odporna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.                                                                  
  • Naturalny zasięg występowania sosny to Góry Skaliste w Arizonie, Nowym Meksyku czy Kolorado w Ameryce Północnej. Dobrze radzą sobie nawet na wysokości 2500- 3500m n.p.m. gdzie rosną najstarsze osobniki na świecie. Najstarsze drzewo nazwane „Starym człowiekiem” datowane jest na 4676 lat.
Najstarsze drzewo nazwane „Starym człowiekiem”
www.ciekawe.org
     Warto mieć tę sosnę w swoim ogrodzie. Ponieważ nie osiąga dużych rozmiarów swoje miejsce znajdzie w każdym nawet małym ogrodzie. Polecana szczególnie na słoneczne miejsca, np. na wrzosowiska, skalniaki. Drzewo można zastosować również w ogrodzie japońskim jako ciekawa forma bonsai. Jeżeli posadzimy ją w odpowiednim miejscu już osiągnęliśmy sukces, ponieważ nie wymaga ona żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. No chyba że ktoś się uprze.


Poniżej przedstawiam wykonane  zdjęcia sosny ościstej.

Sosna oścista (Pinus aristata)
Sosna oścista (Pinus aristata)Sosna oścista (Pinus aristata)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz