piątek, 11 marca 2016

Sosna pospolita 'Wintergold' (Pinus sylvestris 'Wintergold')

Sosna pospolita 'Wintergold' (Pinus sylvestris 'Wintergold')
Sosna zimową porą (05.03.2016)
     Niewiele jest roślin, które są wspaniałą ozdobą ogrodu także zimą. Sosna pospolita w odmianie ‘Winter Gold’ potrafi rozświetlić swoim blaskiem ogród w smutną zimową porę. Jak sama nazwa z angielskiego mówi sosna jest złota zimą. Ta odmiana ma specyficzną cechę, igły odbarwiają się w zimie na kolor złocisto-żółty. Warunkiem uzyskania tak głębokiej barwy igieł jest odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Żółty kolor igieł wyróżnia się pośród zimowej monotonnej bieli.

     Ta odmiana sosny to niewielkie drzewko, które rośnie bardzo wolno, zaledwie 20cm przyrostu na rok. Sosna tworzy luźny przewiewny pokrój, aby ją stopniowo zagęszczać można skracać o połowę młode miękkie przyrosty. Igły podwójne długości 7cm w sezonie wegetacyjnym zielone jak u większości sosen pospolitych, dopiero pożną jesienią barwa igieł zmienia się na żółtą i tak już pozostaje aż do końca zimy. 

Czyż to nie jest niesamowite? Taką cechę rośliny możemy wykorzystać do tworzenia wspaniałych kompozycji ogrodowych, zmieniających się w ciągu roku.


         Sosna ‘Winter Gold’ ma małe wymagania glebowe. Rośnie zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych. Nie potrzebuje bardzo żyznego podłoża. Jedynie, jak większość iglaków, preferuje gleby kwaśne i lekko kwaśne. Roślina dobrze znosi suszę.

     Sosna ‘Winter Gold’ powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. Szczególnie pięknie prezentuje się w strefie wejściowej do domu. Wyobraźcie sobie tylko jak codziennie przechodząc obok tak pięknie ubarwionego drzewka na naszej twarzy pojawia się uśmiech. W tym czasie sosny już powoli zaczynają wracać do swojej zielonej barwy. Im dłuższe i cieplejsze dni tym bardziej zielone igły.